… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Egypt. Egyptu chybí zkušenost svobody a demokracie. Zato tu existuje silný proud krajního islamismu, podporovaný a financovaný státy, jako je Saúdská Arábie – varuje egyptský jezuita a islamolog, o. Samir Khalil Samir SJ. Potvrzuje, že arabské jaro je opravdovou revolucí, za níž stojí skutečná touha po svobodě. Problém je v tom, že Arabové ji nedokáží přenést do politického programu, a to dává převahu těm, kdo jsou dobře zorganizovaní, tedy fundamentalistům. Jejich hesla jsou o to chytlavější, že v Egyptu jsou citelné následky několika desetiletí propasti ve vzdělání.

O. Samir varuje, že radikální proudy jsou řízeny ze zahraničí. Egypťané jsou například pro mír s Izraelem, vědí, že je pro ně výhodný. V jiných arabských zemích se ale obyvatelé dovolávají boje a touží po pomstě nepřátelům, píše egyptský jezuita. Přesto je přesvědčen, že Egypt má nyní šance na rychlé změny k lepšímu. Skutečné reformy vyžadují dlouhodobé investice do vzdělání i hospodářství. A o tom nechce slyšet ani Západ, ani bohaté země Perského zálivu.

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Arabové nedovedou převést touhu po svobodě do politického programu

Jedna reakce na Arabové nedovedou převést touhu po svobodě do politického programu

  • samuel1776 napsal:

    Nedomnívám se ,že by Arabové kdy rozuměli významu slova svoboda-nikdy ji nezažili.Nejprve by se museli osvobodit ze spárů islámu,neboť naprostá většina Arabů jsou islamisté.Z tohoto prostého důvodu není možné vést úvahy o svobodě pro Araby.Studiem rozsáhlejších materiálů lze zjistit,že se jedná na severu Afriky o hladové bouře-to je hlavní důvod revolty.Svůj podíl na zdražení základních potravin na tom má ,,západ,,pálením obilí v elektrárnách,přidáváním rostlinných olejů do paliv apod.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv