… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Meir Dagan (מאיר דגן), který byl donedávna (přelom února a března 2011 – pozn. překladatele) ředitelem izraelské zahraniční zpravodajské služby Mosad (המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים) a krátce po odchodu z funkce ostře kritizoval vládu, za svá slova zaplatil a musí vrátit svůj diplomatický pas. Informoval Kanál 2 izraelské televize.

Normálně si izraelští představitelé po odchodu do výslužby mohou ponechat zvláštní diplomatický pas až do doby vypršení jeho platnosti. Daganovo prohlášení, že politika Netanjahuovy vlády vůči Íránu je nezodpovědná, však zašlo zřejmě příliš daleko.

Dagan veřejně varoval před útokem na Írán, čímž v podstatě shodil možnost „vojenského řešení“ ze stolu. Prohlásil, že vzdušný útok na jaderná zařízení Islámské republiky by byl „hloupý nápad, nejhloupější věc, jakou jsem kdy slyšel.“

Úřad předsedy vlády na zprávu Kanálu 2 reagoval prohlášením, že „diplomatický pas dostávají představitelé, aby jim pomáhal při jejich práci. Podle zákona, jakmile tito lidé již nezastávají své funkce, jsou požádání o vrácení diplomatického pasu.“

Daganovy komentáře na Telavivské univerzitě a Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě byly překvapující s ohledem na jeho jestřábí image.

Kritizoval vládu za to, že vůči Palestinské správě nevede diplomatickou iniciativu a dokonce podpořil přijetí tzv. „osvětimských hranic“, které jako hranice příměří z roku 1949 tísnily Izrael do Šestidenní války v roce 1967.

Záznam části oficiálního rozloučení premiéra Netanjahua s Meirem Daganem při příležitosti jeho odchodu z čela vnější zpravodajské služby.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Ex-Mossad Chief’s Criticism Costs Him a Diplomatic Passport.

3 reakce na Bývalý ředitel Mosadu příliš mluvil

  • samuel1776 napsal:

    Ředitel takto životně důležité instituce by se neměl vyjadřovat po odchodu z funkce k jakýmkoliv otázkám týkajícím se národní bezpečnosti státu Izrael.Roky jeho činnosti v úřadu jsou obrazem jeho názorů i mimo funkci v tomto úřadu.Nepřátelé Izraele by neměli slyšet názory bývalého šéfa bezpečnosti.Tato skutečnost může Izrael oslabit-není to moudré.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv