… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Arabští mladíci v neděli ráno házeli kameny na židy, kteří se přišli modlit na Chrámovou horu. Tento atak přišel pouze dva dny po té, kdy izraelská policie musela zasáhnout proti Arabům, kteří házeli kameny na modlící se židy u Západní zdi (Zdi nářků).

Joel Keren (Yoel Keren), aktivista, který pravidelně navštěvuje Chrámovou horu řekl Israel National News, že k útoku došlo během jeho pravidelného nedělního výstupu na Chrámovou horu.

Stalo se tak v neděli ráno kolem 7:45, kdy Keren, jeho advokát Baruch ben Josef (Baruch ben Yosef) a čtyři ženy vstoupili v doprovodu Izraelské policie a představitele Waqfu (oficiální muslimská správa Chrámové hory) na okraj prostoru před mešitou Al-Aqsa.

„Byli jsme na severní straně prostranství″, řekl Keren, „je to blíže k zakázanému prostoru Hory, než kam většina skupin chodí, ale je to stále mimo prostor, který je podle halachy (židovského práva) mimo prostor, kde stál Chrám, jak jej vymezují učenci Radbaz, Rambam, Rav Cvi Rogen (Tzvi Rogen) a take většina archeologů.

V tu chvíli začly kolem nás padat kameny, házeli je po nás ze vzdálenosti asi 20 metrů, otočil jsem se k Baruchovi a ptal jsem se ho jestli to vidí … a on to nejen viděl, ale i cítil, protože ho kámen udeřil do nohy”.
Podle sdělení Kerena, izraelská policie nic nedělala a nechala mladíky utéct, protože nikdo nebyl zraněn, policie jenom vyzvala návštěvníky, aby pokračovali v chůzi.

Mluvčí policie Mickey Rosenthal řekl, že každý incident ke kterému dojde ať na Chrámové hoře nebo kdekoli jinde, je hodnocen podle ohrožení veřejnosti.

„Všechny incidenty jsou vyšetřovány a na Chrámové hoře jsou kamery, které nám umožňují vyhodnotit veškeré incidenty a zatknout i později viníky. V případě bezprostředního ohrožení je určujícím kritériem bezpečnost veřejnosti. Také během víkendu byli zatčeni viníci pátečního napadení, stejně tak bude vyhodnocen i dnešní incident”.

Pozn. redakce –  ve věci výstupu na Chrámovou horu se halachické názory různých autorit liší.

(IsraelNationalNews.com)

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Second Temple Mount Rock Attack .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv