… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Fajád před portrétem teroristy Arafata

Salám Fajád (Salam Fayyad), předseda vlády autonomní arabské Palestinské správy, v pátek veřejně prohlásil, že Izrael buď musí dát palestinským Arabům svobodu nebo volební právo. Tím měl zřejmě namysli, že Izrael musí udělat z palestinských Arabů plnoprávné izraelské občany.

Podle zprávy palestinskoarabské tiskové agentury Maan Fajád učinil prohlášení během každotýdenní demonstrace ve vesnici Bili’in, kde palestinští Arabové a izraelští a mezinárodní levičáci už léta prakticky každý pátek protestují proti bezpečnostní/separační bariéře, kterou v oblasti postavily Izraelské obranné síly.

Maan uvedla, že ve svém projevu Fajád požadoval buď svobodu nebo plná občanská práva pro Araby z Palestinské správy a prohlásil, že Izrael už není schopen nadále hájit svoji „ilegální okupaci palestinského území“ s tím, že tato takzvaná okupace je „etickým břemenem.“

Fajád také pochválil „nenásilné hnutí odporu“, když řekl: „Výsledky lidového odporu mohou být pomalé, ale jsou zajištěné a celý svět je s námi.“

Jak Fajád, tak předseda autonomie Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) v minulosti učinily různá, vzájemně si odporující prohlášení, o možnosti vyhlášení třetí intifády (arabské teroristické kampaně – pozn. překladatele), když někdy prohlašovali, že jsou proti ní, a jindy ji zase podpořili.

Fajádovo prohlášení přišlo ve chvíli, kdy Izrael začal bourat bezpečnostní/separační bariéru v oblasti Bili’in. Změnu trasy bariéry nařídil v minulosti izraelský Nejvyšší soud.

Jakmile bude bariéra zbořena, Izraelské obranné síly tuto bariéru v hodnotě okolo 26 milionů šekelů (tj. přibližně 130 milionů českých korun) vystaví na jiném místě a tím změní rozsah a tvar území, které se nachází před a za ní (námitka necitlivého zásahu bariéry do krajiny a znemožnění pohybu místních Arabů byla hlavním důvodem, proč soud nařídil změnu její trasy – pozn. překladatele).

Fajád uvedl, že změna trasy plotu je začátkem „pádu okupace, která se nakonec zhroutí.“

Vedení Palestinské správy mezitím v neděli oficiálně rozhodlo, že se v září obrátí na Valné shromáždění OSN se žádostí o uznání Palestinského státu v rámci hranic příměří mezi Izraelem, Egyptem a Jordánskem z roku 1949.

Rozhodnutí bylo přijato při setkání vedení palestinskoarabské autonomie, které do svého úřadu v Ramalláhu svolal předseda Palestinské správy Abbás.

Po setkání vedení autonomie vydalo prohlášení, jímž vyzývá všechny země, aby podpořily tento krok s tím, že „podpoří snahy o obnovení jednání“ o míru s Izraelem.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Fayyad to Israel: Give Us Freedom or Right to Vote.

Jedna reakce na Fajád Izraeli: Dejte nám svobodu nebo volební právo

  • gugi napsal:

    Ano, pane Fajáde: Izraele udělá z Palestinců plnoprávné občany, až Palestinci prohlásí, že uznávají Stát Izrael. Chápete jistě, pane Fajáde, že si je protiřečíte, když vyžadujete občanství státu, jehož existenci neuznáváte… 🙂

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv