… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

lékaři s požadavky

Nemocnice a lékařské kliniky v Izraeli pracují ve svátečním – šabatovém režimu. Stávkové omezování provozu ze strany lékařů se stupňuje.

Omezení se včera týkalo psychiatrických a geriatrických oddělení nemocnic. Lékaři plánují každý den tohoto týdne omezit jiný druh lékařské péče.

Dnes budou například prováděny pouze naléhavé operace a ve středu budou pro veřejnost uzavřeny ambulance.

I když jednání mezi ministerstvem financí a lékaři v neděli večer nebyla úspěšná, představitel ministerstva uvedl, že během posledních dnů došlo k určitému pokroku. Moše Bar-Simatov (Moshe Bar-Simantov), náměstek ředitele rozpočtového odboru, sdělil, že obě strany se shodly, že hlavním problémem je nutnost snížení pracovního zatížení lékařů, a jakmile bude tato otázka vyřešena, bude snazší dořešit zbývající problémy.

Předseda lékařských odborů Leonid Edelman včera uvedl, že lékaři neakceptují nabídku ministerstev financí a zdravotnictví na navýšení počtu lékařských míst, která by měla snížit pracovní zatížení specialistů.

Izraelští lékaři zahájili svůj boj za zlepšení pracovních podmínek a mezd před třemi měsíci.

Profesor Arnon Afek, zástupce ředitele nemocnic Šeba (Sheba) v Tel HaŠomer (Tel HaShomer) armádnímu rozhlasu řekl: „Pracujeme na minimalizaci škod, které vznikají pacientům, a proto souhlasíme s naléhavými operacemi a otevřením pohotovostí. Ale medicína v Izraeli se zhoršuje a to je důležitější, než cena tvarohu. Omlouváme se za způsobené starosti, ale doufáme, že nakonec budou výsledky pozitivní.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Doctors Practically on Strike.

3 reakce na Izraelští lékaři jsou prakticky ve stávce

 • Kukin napsal:

  Úmrtnost při stávkách lékařů v minulosti
  V roce 1973 byla v Izraeli stávka lékařů, trvající 29 dní. Stížnosti pohřebních služeb odstartovaly podrobnější šetření a ukázalo se, že po dobu stávky poklesla úmrtnost obyvatel o celých 50 %. V roce 1976 vyvolala stávka v Bogotě trvající 52 dní pokles úmrtnosti o 35 %.
  Protestní omezení práce v Los Angeles v roce 1976 vyvolalo pokles úmrtnosti o 18%. Za stávky ve Velké Británii v roce 1978 se rovněž udává pokles úmrtnosti. Po těchto zkušenostech znovu stávkovali lékaři v Izraeli v roce 1983, ale během stávky zachovali urgentní péči a navíc zřídili „alternativní centra péče“.
  Zdá se že existuje jakási bazální, základní úmrtnost, které by teoreticky bylo dosahováno bez lékařské péče a k ní se přičítá příspěvek lékařské péče, který může být kladný – úmrtnost zvětšuje, či záporný – úmrtnost zmenšuje. A této bazální, základní úrovně je dosahováno po dobu stávky, kdy je poskytování lékařské péče zablokováno. Podle výše uvedených údajů je tedy příspěvek lékařské péče k úmrtnosti kladný a v některých případech (stávka v Izraeli 1973 ) je stejně velký, jako ona bazální, základní úmrtnost.
  Jde tedy o iatrogenní (lékařem způsobené) poškození. Ivan Ilyich ve své knize Limits to medicine – Medical Nemesis: The expropriation of health iatrogenitu rozdělil do tří hlavních oblastí – klinickou iatrogenezi, sociální iatrogenezi a kulturní iatrogenesi.
  U klinické iatrogeneze může jít buď o:
  Poškození pacienta přímo lékařem, buď postupem non lege artis (nesprávným, neschváleným, nelegálním,) nebo postupy s jistým rizikem pro pacientovo zdraví.
  Zvýšené riziko při pobytu v nemocnici u důsledku nosokomiální infekce, stresujícím prostředím či psychickou traumatizací omezením svobody, bolestí, stresující rolí pacienta, obavami o budoucnost a pod.
  Poškození pacienta léky v důsledku vedlejších účinků, neznámých interakcí, individuální reaktivitou, alergickými a toxickými reakcemi, nesprávným dávkováním apod.
  Tento typ iatrogeneze měl patrně hlavní vliv na snížení úmrtnosti během stávky.
  Sociální iatrogeneze dle Ivana Ilyicha zahrnuje poškození zdraví působením medicínsko – průmyslového komplexu – v lidech se otevřenou či skrytou reklamou pěstuje představa, že zdraví je majetek, který si lze za peníze koupit. Nejlépe nákupem těch a těch léků, diet, přístrojů, kosmetických přípravků atd. Různými formami se získávají ke spolupráci lékaři aby tak i oni předepisovali ty správné léky, vyšetření, doporučovali ty správné přístroje a pomůcky.
  Tento typ iatrogenese byl během stávky zřejmě omezen pouze částečně.
  Kulturní iatrogenese podle jmenovaného autora značí důsledky vytržení člověka z přirozeného prostředí, z něhož vzešel. I když se sociálně a kulturně přizpůsobil, geneticky a biologicky k přizpůsobení nedošlo. Civilizace odstranila selekční tlaky, kterými se genofond udržoval na určité „zdravé“ úrovni, kulturní návyky odstraňují tlaky infekcí zvenčí a tak zřejmě umožňují rozvoj alergických a autoimunních nemocí v populaci.
  Tento typ iatrogeneze zřejmě sehrál v poklesu úmrtnosti během stávek minimální roli.
  Popsané údaje jsou ze sedmdesátých let minulého století, dnes jsme, doufejme, trochu dále. A mapují situaci v době zastavení lékařské péče na relativně krátkou dobu. Je otázkou, jak by to vypadalo za rok, za deset…..Nicméně analýzy z Velké Británie a USA se shodují v tom, že vliv lékařské péče na prodloužení střední délky života je velmi malý, hlavní prospěch přinesla zlepšená výživa a hygiena.

  Zpracováno podle diplomové práce Jana Petráčka, v době zveřejnění studenta 3. LF UK.

  • gugi napsal:

   Kukine, to je zcela zásadní zjištění a zachovám se podle něj. Prvním z kroků bude interpelace na ministra zdravotnictví Hegera v duchu tohoto elaborátu.
   Dalším z kroků bude odstranění vlivu lékařů z mé osobní sféry a podpora stávkových tendencí lékařů i zdravotních sester v České republice. Stávkové trendy ve zdravotnictví jsou vyloženě pozitivním fenomenem. Poté pozvolna přejdu k eliminaci civilizačních návyků za účelem posílení selekčních tlaků. Výsledkem bude posílení mého genofondu na úkor „slabších“ – nepřizpůsobivých jedinců. Já věděl, že vrozená kvalita nakonec zvítězí…. 🙂

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv