… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Rozhovory mezi presidentem Palestinské správy Mahmúdem Abbásem (Mahmoudem Abbasem), který stojí v čele hnutí Fatah, a šéfem Hamasu Chálidem Mašálem (Khaledem Mashaalem) o vytvoření nové palestinské vlády byly odloženy, jak sdělil v neděli zástupce Fatahu.

Podle informace AFP se měli v úterý Abbás a Mašál setkat k jednáním o nové vládě v Káhiře.

Vytvoření nové vlády je jedním z dohodnutých bodů v rámci smlouvy o jednotě, která byla nedávno podepsaná mezi oběma stranami. Jednání zatím ztroskotala na otázce jmenování předsedy přechodné vlády.

Abbás si přeje, aby byl jmenován jeho současný předseda vlády Salám Fajád (Salam Fayyad), ale Hamas Fajáda odmítá s tím, že jeho postoje jsou příliš „umírněné“.

Zástupce Fatahu Al-Ahmad řekl, že jednání byla odložena, aby bylo možné vnést žádoucí změny do smlouvy o společném postupu v rámci PA. Během rozhovoru s agenturou Ma´an řekl, že odložení jednání může napomoci vytvoření lepší atmosféry pro dohodu, a vyjádřil se v tom smyslu, že odklad může trvat několik dní.

V mezidobí také Abbas navštíví ve středu Turecko, ale nebyly sděleny podrobnosti o plánované návštěvě.

Současně předseda vlády Hamasu v Gaze, Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh) odmítl tvrzení, že se jednání dostala do slepé uličky.

V prohlášení, které Haníja vydal, oznámil, že setkání mezi prezidentem Mahmúdem Abbásem a Chálidem Mašálem, šéfem politického vedení Hamasu, bylo odloženo. Haníja oznámil informaci, podle níž dostal telefonické sdělení od Mašála, že jednání bylo odloženo z technických důvodů. Podle Haníji se jedná o důkaz serioznosti jednání o budoucí přechodné vládě.

Informace, které přicházejí ze zákulisí jednání naznačují, že předsedou vlády by měl být Abbás a jeho zástupci by měli být Fajád a Haníja, přičemž Fajád by měl být také ministrem financí. Podle dřívějších informací měla být celá přechodná vláda sestavena z nezávislých politiků.

Izraelští analytici jsou skeptičtí k dlouhodobější jednotné vládě Fatah-Hamas, protože rozpory jsou příliš zřejmé.

Předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) označil dohodu mezi Fatahem a Hamasem jako vítězství teroru.

Ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) pozastavil výplatu daní a poplatku do Palestinské autonomie s tím, že není jisté, že peníze se nestanou zdrojem financování terorismu, ale později oznámil, že peníze převáděné do PA nejsou určeny pro přímé financování teroru a jejich převod povolil.

Mezitím dnes v úterý Mahmúd Abbás prohlásil, že zůstane prezidentem a Salám Fajád předsedou vlády a pokud nastanou změny, tak pouze po volbách.

Tato jednání a jejich dynamika by měla být velkým poučením nejen pro Izrael, ale i pro EU, protože naznačují jaká je dynamika jednání mezi partnery v PA, nemluvě tedy o dynamice jednání s Izraelem, který je často obviňován z nedostatečné vstřícnosti.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Fatah-Hamas Unity Off – For Now.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv