… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jordánský král Abdulláh II.

Hášimovské království bude hlasovat proti žádosti Palestinské správy o jednostranné vyhlášení státnosti Organizací spojených národů toto září. Informoval včera web al-Baján (al-Bayan) ze Spojených arabských emirátů.

„Pokud Palestinská správa jednostranně vyhlásí státnost, budou ohroženy nejdůležitější národní zájmy Jordánska – zejména co se týče všeho, co se týká uprchlíků, vody, Jeruzaléma a hranic,“ sdělil novinám pod podmínkou anonymity vysoký jordánský představitel.

Vysoce postavený činitel dodal, že jednostranné vyhlášení Palestinského státu v tuto dobu by bylo v nejlepším zájmu Izraele, který chce, aby stát vznikl „v rámci hranic separačního plotu“ – což by vedlo k faktické likvidaci hranice mezi Jordánskem a Judejí a Samaří, což království vehementně odmítá.

Izrael nicméně dal jasně najevo, že má v úmyslu podržet si kontrolu nad Jordánským údolím – tedy nad izraelským pobřežím řeky Jordán – jako nezbytným bezpečnostním nárazníkovým územím. Někteří pozorovatelé proto tvrdí, že Ammán zkresluje izraelský postoj, aby tak odvrátil kritiku toho, že vůči Palestinské správě sleduje své vlastní zájmy.

Rozhodnutí postavit se proti palestinské státnosti je podle zmíněného představitele „začátkem odhalování jordánského rozhodnutí zveřejnit svůj postoj palestinskému prezidentu Mahmúdu Abbásovi (Mahmoud Abbas).“

Jordánsko také údajně chystá zrušení identifikačních dokladů, které vydalo představitelům Palestinské správy a jejich rodinným příslušníkům v souladu s rozhodnutím z roku 1988 „oddělit se od Západního břehu a podržet si palestinskou identitu.“

Pozorovatelé nicméně uvádějí, že nynější rozhodnutí zrušit identifikační průkazy podtrhuje zhoršování vztahů mezi Palestinskou správou a Jordánskem, které prokázalo i rozhodnutí autonomie dát při zprostředkování nedávných jednání o národní jednotě mezi Hamasem a Fatáhem před Jordánskem přednost Egyptu.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jordan to Oppose PA Statehood Bid.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv