… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

protestující jordánští Palestinci

Konvoj jordánského krále Abdulláh byl v pondělí odpoledne napaden kameny, které po něm házeli rozzuření Palestinci. Došlo také k přestřelce mezi královskou ochrankou a útočníky. Informace podaly seriózní zdroje i jordánští novináři.

Král nebyl zraněn a monarchie vydala oficiální prohlášení ve kterém tvrdila, že ve skutečnosti si chtěli útočníci pouze s králem potřást rukou během jeho návštěvy jihojordánském městě Tafillah.

Oficiální verze incidentu, který je již druhý během minulých tří měsíců je, že „konvoj Jeho Veličenstva nebyl napaden“. Mluvčí vlády Taher Adwan řekl, že takové informace jsou zcela nepodložené. Jediné co se podle něj stalo, bylo že „skupina mladých Jordánců zaplavila kolonu a chtěla si s ním potřást rukou. Když se je policie pokoušela vytlačit, vznikla strkanice“.

Útok který potvrdily různé zdroje, včetně Israel National News, se udál jen několik hodin poté kdy král Abdulláh přislíbil demokratické reformy – bez uvedení jakéhokoliv časového horizontu. Mudar Zahran, politický aktivista žijící v Londýně řekl INN, že jeho zdroje v Jordánsku potvrdily že se královský konvoj ocitl pod palbou rozzlobených mladých lidí z Tafillahu.

Doplnil také, že po té, kdy konvoj opustil místo, došlo k více než dvě hodiny trvající přestřelce mezi protestujícími a královskou stráží poblíž místní univerzity.

Jordánsko zůstalo uchráněno před nepokoji a násilím, které otřásá muslimským světem na Středním východě a v Libyi, ale „chaos a neklid“ před nimiž král varoval tento týden, si už mohl nalézt cestu i do Jordánska.

„Je zřejmé, že hášimovský král už nemá pod kontrolou Beduíny, kteří tvoří jádro jeho armády a bezpečnostních složek“, řekl Zahran.

Varoval Izrael před zcela odlišným Jordánskem, než na jaké je dosud zvyklý. Vysvětluje to pronikáním „Arabského Jara“ do hášimovského království. „Beduíni nenávidí krále, Palestince a Izraelce,“ říká Zahran. Devadesát procent jordánského obyvatelstva tvoří palestinští Arabové a Beduíni, jejichž velký počet je neustálou hrozbou pro politickou reprezentaci země.

Zahran uvedl, že incident, který se odehrál před třemi měsíci, byl také bagatelizován jako potyčky. Opětná bagatelizace pondělního útoku ukazuje, že král Abdulláh  vykazuje stejné postoje jaké předvedli i jiní vládcové Středního východu a Libye; Muammar Kaddáfí, egyptský exprezident Husní Mubarak, syrský prezident Bašár Assad a další, kteří tvrdili, že protestující jsou ve skutečnosti příznivci jejich režimu.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku King Abdullah Escapes Injury in Attack on Convoy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv