Izraelská společnost medailí a mincí (החברה הישראלית למדליות ולמטבעות) ve spolupráci s Izraelskou bankou (בנק ישראל) přesně před rokem zahájila vydávání nové série sběratelských zlatých mincí. Nová série se nazývá Zlatý Jeruzalém – ירושלים של זהב a má celkem obsahovat pět mincí, každá v nominální hodnotě 20 nových šekelů. Každoročně bude vydána jedna mince, na jejímž reversu budou vyobrazena různá malebná místa Jeruzaléma.
Avers všech mincí ze série je jednotný: Pod izraelským státním znakem je zobrazen reliéf lva, který zdobil pečetítko Šemy (שמע), jenž byl dvořanem izraelského krále Jarobeáma II. (787-747 př.o.l.). Šemovo pečetítko našli při archeologických vykopávkách v Megidu roku 1908. Lev je symbolem kmene Jehuda, Judeje a také Jeruzaléma. Lev je součástí dnešního městského znaku Jeruzaléma. Lev z Megida zdobí například izraelskou pětilirovou bankovku, vzor 1958 nebo niklovou minci v hodnotě 5 lir z roku 1978 a taktéž půlšekelovou minci z roku 1980.
Pod reléfem lva je název státu v angličtině, hebrejštině a arabštině.
Revers první ze série dvacetišekelových mincí, která byla dána do oběhu 1. června 2010 zdobí tzv. Davidova věž – מגדל דוד, kterou můžeme navštívit ve Starém Městě. Jedná se o citadelu ze 2. stol. př.o.l., na níž později judský král Herodes Veliký (37-4 př.o.l.) postavil tři strážní věže, z nichž se dochovala jen Fasaelova. V citadele dnes sídlí Muzeum dějin Jeruzaléma. Počet ražeb byl omezen na 3600 kusů a podle slov ředitele Izraelské společnosti medailí a mincí Artura Boxera mince měla velký sběratelský úspěch. V současné době jich mají na skladě pouze pouze 300 kusů.
Druhá dvacetišekelová mince ze série Zlatý Jeruzalém byla vydána počátkem června letošního roku. Na reversu je vyobrazena Zeď nářků – כותל המערבי, která je po Chrámové hoře naším nejsvětějším místem v Jeruzalémě. Jedná se o fragment západní hradby, která kdysi obklopovala celou Chrámovou horu. Hradby obklopující horu Moria byly dílem judského krále Heroda a byly součástí jeho velkolepé rekonstrukce jeruzalémského Chrámu a celého prostranství hory. Taktéž náklad vydaných mincí je jako u předchozí, 3600 kusů.
Obě mince mají shodné parametry. Ryzost zlata, z něhož jsou raženy je 999/1000 neboli 24 karátů, mince váží 1 unci, t.j. 31,1 g. a má průměr 32 mm. Nyní to nejdůležitější: Cena jedné mince, která se denně mění podle ceny zlata na světových trzích, se pohybuje okolo 7700 šekelů při platbě kreditní kartou, což je zhruba 37900 Kč.
Jsou pěkňoučké – ještě hezší než 20$ gold coin – a ani nejsou moc předražené, vzhledem k dnešnímu kursu 1 troy ounce = 1557$. Ale musí být hned pryč – při tak malém počtu exemplářů a takovém zájmu. 🙂