… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Předseda vlády ve svém včerejším projevu před Knessetem kritizoval opoziční stranu Kadima, kdy řekl, že mezi Kadimou a Likudem nejsou principiální rozdíly.

Netanjahu připomněl projev, který měl v Knessetu před svou cestou do USA, v němž zmínil pět zásad, které musí být splněny, aby bylo možné uzavřít mírovou smlouvu:

1. Palestinci musí uznat Izrael jako židovský stát.
2. Smlouva musí ukončit konflikt.
3. Problém arabských uprchlíků musí být vyřešen mimo hranice Izraele.

4. Palestinský stát musí být demilitarizovaný a mírová smlouva musí zajistit Izraeli bezpečnost.
5. Velké bloky osídlení musí zůstat v rámci Izraele a Jeruzalém nebude rozdělen.

„Souhlasíte s požadavkem, aby Palestinci uznali Izrael jako židovský stát?“ zeptal se Netanjahu členů Kadimy. „Souhlasíte s požadavkem, že jakákoli smlouva musí obsahovat  podmínku o skončení konfliktu? Souhlasíte s tím, že bloky osídlení musí zůstat v rámci Izraele?“

Netanjahu vyzval členy Kadimy, aby vstoupili do vlády během tohoto období, které nazval obdobím zkoušky, místo toho, aby ztráceli síly neustálými útoky na vládu.
Toto není poprvé, kdy Netanjahu vyzval Kadimu, v současnosti největší stranu v Knessetu,  aby vstoupila do koalice.

Jeho mluvčí Gidi Šmerling vyzval Kadimu, aby se připojila ke koalici Netanjahua  po jeho projevu v Kongresu 24. května.
Šmerling během rozhlasového interview řekl, že se domnívá, že rozpory mezi Likudem a Kadimou nejsou natolik propastné, aby nemohly spolupracovat v koalici.
Členové strany Kadima kritizovali Netanjahua za jeho projev v Kongresu, kvůli absenci prosazování politického procesu a předložení reálných mírových návrhů.

Poslankyně Cipi Livni, která stojí v čele strany Kadima, kritizovala předsedu vlády za to, že ve svém projevu neakceptoval prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy,  který prohlásil hranice z roku 1949 výchozím bodem pro jednání. Za toto byla i členy své strany kritizována. Podle kritiků nelze  automaticky odsuzovat Netanjahua, aniž by brala v úvahu skutečnou situaci.

Jiný poslanec – Arje Eldad z Národní jednoty řekl, že Netanjahu chtěl sice zostudit Kadimu, když řekl, že nejsou zásadní rozdíly mezi Likudem a Kadimou  co se týče jednání s Palestinci, ale jediné čeho dosáhl je, že urazil členy své vlastní strany, kteří jsou věrni myšlence národní celistvosti Izraele, protože naznačil , že není rozdíl mezi jeho zásadami a principy levicového hnutí Šalom achšav (Mír hned, שלום עכשיו).

Poslankyně za stranu Kadima Orit Zuarec také odpověděla na jeho projev obviněním z toho, že žije ve virtuální realitě a ne v realitě skutečné. Jeho omyly  a omyly vlády vedou k tomu, že Izraelci se hroutí pod tíhou stále nových daní.

Netanjahův projev následoval po mimořádné diskusi ve věci posledního zvýšení cen, které je provázené facebookovou kampaní proti zdražení měkkého bílého sýra cottage. Poslankyně Ronit Tiroš (Kadima) postavila na stůl předsedy vlády kelímek s tímto sýrem. Tiroš také nazvala tento sýr, který se v Izraeli těší velké popularitě, a je součástí obvyklé snídaně či svačiny většiny národa, jako „symbol statusu“, vzhledem k jeho ceně, za níž je podle ní odpovědný Netanjahu a jeho cenová politika.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Netanyahu Tries to Lure Kadima: We Don’t Disagree.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv