… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Řím. Členu kongregace Orionistů, Otci Gaetanu Piccininimu, byl dnes v Římě posmrtně udělen titul “Spravedlivý mezi národy”, kterým památník holocaustu Jad Vašem a stát Izrael vyznamenává lidi nežidovského původu, kteří riskovali vlastní život na záchranu Židů. Tento orionista se tak přiřadil k dalším čtyřem stovkám vyznamenaných italského původu; českých “spravedlivých mezi národy” je něco málo přes sto.

Ocenění zástupně převzal generální představený kongregace, Otec Flavio Peloso, který pro Vatikánský rozhlas uvedl:

“Mohli bychom Piccininiho nazvat jakýmsi koordinátorem našeho řádu v otázkách záchrany. Nejprve pomáhal Židům, potom ale i lidem z fašistického prostředí a rovněž tak odbojářům. Jeho láska pojímala všechny. Jak řekl Don Orione: Milosrdenství se neptá, kdo klepe na dveře, nechce znát jeho jméno, náboženství nebo původ, nýbrž jen to,zda prožívá bolest.”

Gaetano Piccinini byl sirotek, v 11 letech přišel o rodiče při jednom z nejničivějších zemětřesení v Itálii, v oblasti Marsica. Chlapec byl svěřen do péče bratrů Boží prozřetelnosti, poznal zakladatele kongregace a pozdějšího svatého, Dona Oriona, ve 23 letech přijal kněžské svěcení a stal se jednou z klíčových figur řeholní komunity. Kromě Itálie působil též v Anglii a Spojených státech, kde v souladu s charismatem “Malého Díla Boží prozřetelnosti” zakládal charitativní ústavy pro nejpotřebnější.

V letech druhé světové války zachránil před smrtí a deportací mnohé pronásledované Židy. Jedním z nich je Bruno Camerino, který dnes žije v Miláně. Bylo mu 11 let, když nacisté začali s deportacemi v římském ghettu. Podařilo se mu se třemi sestrami utéct a jednoho deštivého nedělního rána roku 1943 zaklepal u dona Piccininiho na dveře. Židovské dívky se skryly v jednom katolickém sirotčinci a chlapce kněz pověřil obsluhou klášterního telefonu – nebylo tak nápadné, že jako Žid nechodí na mši. Jedním ze zachráněných byl i židovský sochař Arrigo Minerbi (1881-1960), tvůrce sochy Panny Marie pro centrum Dona Oriona na římském pahorku Monte Mario, již před necelým rokem požehnal Svatý otec Benedikt XVI.

Otec Gaetano Piccinini byl židovskou římskou komunitou oceněn již v devadesátých letech a nyní se mu dostalo čestného titulu podle přísných kritérií jeruzalémské komise.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Orionista Gaetano Piccinini oceněn jako „spravedlivý mezi národy“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv