… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Palestinská správa předložila blízkovýchodnímu Kvartetu (USA, Rusko, OSN a Evropská unie) 4 podmínky pro obnovení jednání s Izraelem.

Hlavní vyjednavač Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát (Saeb Erekat) sdělil v pátek saúdským novinám Al-Watan, že požadavky jsou následující:

  1. Úplné zastavení veškeré izraelské výstavby na všech územích, na která si činí Palestinská správa nároky jako na území svého budoucího státu. Toto zahrnuje například i něco takového jako přístavba balkonu u bytu ve 40 let starých židovských čtvrtích Ramat Eškol (Ramat Eshkol) nebo Francouzský vrch v Jeruzalémě.
  2. Dohoda, že základem pro jednání jsou hranice příměří z roku 1949 se vzájemné dohodnutými územními výměnami.
  3. Podpora Evropské unie pro usmiřování palestinského hnutí Fatáh a teroristické organizace Hamas. Tento požadavek je zcela v rozporu s podmínkami Kvartetu, že veškeré financování a uznání vlády Palestinské správy, zahrnující Hamas, bude zmrazeno, dokud tato teroristická organizace formálně neuzná právo Izraele na existenci, vzdá se terorismu a uzná dohody, uzavřené předchozími vládami Palestinské správy.
  4. Podpora Evropská unie pro vyhlášení Palestinského státu v OSN a uznání, že takové vyhlášení není v rozporu s vyjednáváním s Izraelem.

Irikát neoblomně trval na tom, že Palestinská správa přistoupí k obnovení jednání, jen pokud dojde k naprostému zmrazení židovské výstavby na veškerých územích, která Izrael osvobodil při Šestidenní válce v roce 1967, včetně východní části Jeruzaléma.

„Palestinský postoj je velmi jasný a přsně definovaný,“ uvedl. „Jednání o dvoustátním řešení, založeném na hranicích z roku 1967, a úplné zastavení izraelských osidlovacích aktivit, zejména v Jeruzalémě.“

Podle zprávy se vyslanci zemí Kvartetu mají sejít příští pátek k diskusi o znovuobnovení jednání mezi Izraelem a Palestinskou správou.

Izael na základě požadavku předsedy arabské autonomie Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas) a po intenzivním nátlaku prezidenta USA Obamy loni zmrazil židovskou výstavbu v Judeji a Samaří na 10 měsíců v naději, že dojde k obnově jednání. Abbás nicméně jednání odmítal, dokud moratorium takřka nevypršelo.

Bílý dům uspořádal summit v Annapolis, při němž se Abbás, jordánský král Abdulláh II. a izraelský premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) sešli s prezidentem USA Obamou a Egypta Husním Mubarakem (Hosni Mubarak), ale výsledky byly pramalé. Abbás a Netanjahu se sešli ještě po summitu, ale předseda Palestinské správy požadoval, aby jako podmínku obnovení jednání Izrael prodloužil moratorium a rozšířil ji také na (východní) Jeruzalém. To Binjamin Netanjahu odmítl.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku PA’s 4 Preconditions for Talks with Israel Include Support at UN.

Jedna reakce na Palestinská autonomie si klade 4 podmínky pro obnovení jednání s Izraelem

  • Maros Fecko napsal:

    Dôrazne žiadam ako občan Slovenskej Republiky a ako anti-terorista,anti-fašista,aby Izrael naďalej slobodne mohol používať svoju zem zvanú Izrael podľa hystorických kultúrnych a biblických hraníc a pokračoval na svojom B-hom danom území vo výstavbe čohokoľvek! Ďaľej žiadam aby USA , Rusko a EU si prestala na Izreli budovať svoju politickú karieru!! Žiadam aby kompetentný v EU už konečne dostali rozum…. (ktorý ako predpokladam nemajú , lebo im bol násilne odczudzený Hamasom) a prestali konečne za peniaze nás všetkých slušných ľudí podporovať Hamas a iné teroristické organizácie! Izrael nech už nerokuje z Palestinskou ,,samospásou“ lebo oni nechcú dohodu ale nech bráni svoje uzemie a to celé! A čo sa týka Jeruzalému sa nedá rozdelit! Prečo?…… To je ako by ste chceli vybrať motor z auta….. načo by Vám bolo auto bez motora?….. Možno ,,palestincom“ to nedochádza ,ale oni nikdy nebudú štátom a ani národom. Sú to Arabi a ako taký už majú domov….. Maroš Fečko

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv