… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mahmúd Abbás

Představitelé autonomní Palestinské správy naznačili, že by akceptovat částečné izraelské moratorium na výstavbu v Judeji, Samaří a východní části Jeruzaléma výměnou za obnovení jednání s Izraelem. Oznámila to agentura Associated Press.

Jednání jsou zablokováno od září kvůli požadavku Palestinské správy na zastavení veškeré izraelské výstavby v Judeji, Samaří a východní části izraelského hlavního města, na něž si Arabové činí nároky, a požadavku na propuštění všech palestinskoarabských vězňů, kteří jsou v izraelských věznicích z bezpečnostních důvodů.

Předseda Palestinské správy a hnutí Fatáh Mahmúd Abbás se mezitím dohodl na usmíření se soupeřící teroristickou organizací Hamas a přislíbil, že v září požádá OSN o uznání nezávislosti Palestinského státu.

Nicméně obě snahy se v tuto chvíli střetávají s obtížemi a představitelé Palestinské správy nyní sdělují, že jsou ochotni „tolerovat“ omezenou výstavbu židovského osídlení, pokud Izrael přijme mírový plán, představený nedávno prezidentem USA Barackem Husseinem Obamou.

Abbás v pondělí prohlásil, že se vzdá zářijové deklarace státnosti na půdě OSN, pokud USA předloží lepší návrh.

„Nevím, zda USA mají jinou možnost, ale pokud ano, nepůjdeme do OSN,“ sdělil Abbás v libanonské televizi LBC.

Abbásův vstřícný postoj se objevil poté, kdy Kongres USA schválil nezávaznou rezoluci, v níž žádá přerušení financování Palestinské správy ze strany Spojených států, pokud autonomie v září v OSN podnikne jednostranné kroky.

Již předtím představitelé Palestinské správy uvedli, že se Abbás ocitl „v zajetí“ vlastních slov o vyhlášení státnosti letos v září a z pasti, kterou si sám vytvořil, se nedokáže jednoduše dostat.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku PA Will „Tolerate“ Limited Israeli Construction.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv