… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Bašár Assad

Izrael varoval syrského prezidenta Bašára Assada (Bashar Assad), že pokud se pokusí začít válku s Izraelem k odpoutání pozornosti od brutálního potlačování lidového povstání ve své zemi, stane se terčem.

Informaci přinesly kuvajtské noviny al-Džarída (al-Jarida) s tím, že varování bylo posláno prostřednictvím zprostředkovatelů v Turecku poté, kdy ze zpravodajských informací vyplynuly neobvyklé přesuny syrských jednotek a přeskupení raket dlouhého doletu.

Izrael zprávu nekomentoval.

Izrael minulý měsíc sdělil, že má jasné důkazy, že syrský režim platil obyvatelům za prolomení izraelské hranice na Golanských výšinách a konfrontaci s izraelskou armádou, která při střetech následně zabila okolo deseti syrských Arabů.

„Je to takřka klišé – tohle dělá (Assad) vždy. Je doma pod tlakem, tak odpoutává pozornost,“ komentoval situaci Andrew Tabler, expert na Sýrii na Washington Institute for Near East Policy, jehož citoval britský obchodní web IBTimes.

Dodal, že Assad použil tutéž taktiku během Druhé libanonské války v roce 2006, kdy „sjednotil lidi na (tématu) odporu vůči Izraeli, a nyní je to na palestinské věci. To nemůže dále fungovat.“

Navzdory rostoucímu odporu vůči Assadovi jsou Syřané jednotní ve své nenávisti vůči Izraeli a ve svém požadavku na Golanské výšiny, kde v současnosti je přibližně polovina obyvatel židovská.

Protestní hnutí s Sýrii se nezmenšuje, ale ani Assad necouvá od používání brutální síly a střílení demonstrantů, které jeho režim označuje za „ozbrojené gangy.“

Tento týden režim umožnil setkání 200 vůdců protestů v Damašku, ale aktivisté uvedli, že současně bylo během posledních 7 dní po velké protivládní demonstraci uvězněno více než 1.000 lidí včetně 100 studentů Damašské univerzity.

IBTimes poznamenává, že ačkoliv vývoj v Sýrii zvyšuje izraelské obavy z budoucích Assadových kroků, „zdá se nerealistické myslet si, že Assad by zaútočil na Izrael, protože ví, že to je něco, co by mu západní spojenci země nedovolili.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Warns Assad He Is on Death List If He Attacks: Report.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv