… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

sopka Nabro

Představitelé letecké dopravy v Izraeli si v úterý odpoledne mohli oddechnut. Nebudou muset pozastavit leteckou přepravu ani ji omezovat z důvodu velkého oblaku popela, který se dostal nad jih Izraele. Popel pochází ze sopky Nabro v Eritrei, kde v neděli došlo k erupci a silný vítr hnaly oblak severozápadním směrem – na jih Izraele.

Vznikly obavy, že popel by mohl ohrozit civilní lety do Eilatu a vojenské cvičné lety v Negevu. Panovaly i obavy ze zvýšeného znečištění vzduchu prachovými částicemi. Nikdo nemohl předpokládat jak se situace vyvine a jak vážné důsledky mohou následovat. Teprve v úterý odpoledne bylo možné spolehlivě určit jaké důsledky se v Izraeli mohou očekávat.

V úterý ráno, když se oblak objevil nad jižním Izraelem, byla koncentrace prachu nižší, než se experti obávali a oblak byl ve výšce 15 km, což je mnohem výše, než létají letadla na cestě do Eilatu. Nedošlo ani k měřitelným změnám v hodnotách znečištění vzduchu.

Nicméně Izrael není ještě zcela mimo ohrožení komplikacemi letového provozu, protože erupce sopky pokračují a je možné, že se nad území Izraele dostanou další oblaka. Situace nadále monitorována.

Sopka již způsobila i diplomatický problém. Ministryně zahraníčí USA Hilary Clintonová zkrátila návštěvu tří afrických zemí v pondělí z obavy, aby v Africe nezůstala z důvodů případného zastavení leteckého provozu. Clintonová se vrátila do USA z Adis Abeby, kde se setkala s africkými diplomaty. Jakmile jí bylo sděleno, že letiště bude uzavřeno kvůli sopečnému prachu a popelu, odletěla zpět do USA aniž by bylo vydáno prohlášení o tom, kdy se do Afriky vrátí.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Eritrean Ash Reaches Israel .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv