… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

syrská policie útočí na demonstranty

Syrští vojáci pozabíjeli v severní části země jiné syrské vojáky, informuje Arutz 7 – Israel National News s odvoláním na zdroj, který informaci sdělil včera večer pod podmínkou anonymity. Podle tohoto zdroje byli vojáci zmasakrováni svými spolubojovníky, protože dezertovali a snažili se uprchnout do Turecka.

„Existují vojáci, kteří se snažili dosáhnout azylu za hranicí,“ uvedl zdroj. „Prchali a tak je jiní vojáci obklíčili a zmasakrovali.“

Panarabská televize Al Džazíra (Al Jazeera) nabídla obdobnou, nicméně mírně odlišnou verzi vysvětlení událostí. Ukázala video, které má ukazovat těla vojáků a citovala protivládní aktivisty, kteří uvedli, že zabití jsou „mučedníky“, kteří byli zastřeleni, protože odmítli střílet na syrské občany.

Syrská státní včera informovala, že 120 vojáků bylo ve městě Džisr al-Šughúr (Jisr al-Shughour) zmasakrováno „ozbrojenými skupinami.“ Podle BBC zpráva uváděla, že vládní síly byly vyslány do města na žádost tamních obyvatel a zahynuly v pasti. Jiné zprávy dodávaly, že vojáci byli obklíčeni velkou skupinou mužů s automatickými zbraněmi a zemřeli prakticky ihned poté, kdy na ně byla zahájena palba.

Mezinárodní média nemají do oblasti přístup, a proto je velmi obtížné potvrdit nebo ověřit jakoukoliv zprávu státních médií.

Pochybnosti o pravdivosti zpráv diktátora Assada však zjevně nemá Česká tisková kancelář a od ní tupě zprávu přebírající např. weby iDnes (Syrští rebelové rázně zaútočili proti vládním vojskům, zabili 120 mužů, verze platná v 10:00), Týden (Demonstranti, nebo vrazi? Postříleli 120 lidí včetně syrských vojáků, verze platná v 10:00) nebo Česká televize (Obětí střetů na severozápadě Sýrie je přes stovku, verze platná v 10:00), které přetiskují režimní propagandu prakticky nedotčenou a jen pro formu se zmiňují o nemožnosti zprávu ověřit. Alternativní příčiny masakru vůbec nezmiňují, byť Al Džazíru jistě nelze pokládat za bezvýznamný zdroj.

Otec současného prezidenta Bašára Assad v 80. letech takřka vyhladil město Hama v centru Sýrie – což je událost, která dodnes v srdcích přeživších udržuje nenávist, uvedl blízkovýchodní analytik Fares Braizat.

„Lidé v této oblasti se dlouhodobě chtějí pomstít syrskému režimu,“ prohlásil Braizat včera v Al Džazíře. Ve městě se konala generální stávka k uctění památky 70 demonstrantů, zabitých vládními silami v pátek.

Protesty v Sýrii byly dosud mírumilovné a neozbrojené a proto média pochybují nad tvrzením vlády, že se demonstrující chopili zbraní a útočí na bezpečnostní složky.

Očitý svědek v Džisr Al-Šughúr BBC sdělili, že protestující neměli žádné zbraně. Uvedl také, že vojáci, kteří zemřeli, byli „střeleni zezadu určitými syrskými bezpečnostními elementy.“

Aktivisté uvádějí, že dosud při syrské revoluci zahynulo více než 1.000 lidí.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Syrian Soldiers Massacre 120 in Own Ranks.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv