… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

věznění teroristé (ilustrační foto)

Označení pro vězení „Country Club“ je zpravidla používán v souvislosti s věznicemi pro zločince typu „bílých límečků“. V Izraeli to jsou však teroristé nejhrubšího zrna, kteří se těší ve vězení „hotelovým“ podmínkám, alespoň co se týče komunikace s okolním světem. Zatímco běžní zločinci jsou po dobu věznění izolováni od okolního světa, teroristé z Hamasu a Fatahu využívají to nejlepší, co současná technika v oblasti komunikací nabízí. A to díky smartphonům, které jsou jim pašovány do cel a o nichž, podle sdělení vězňů,  vězeňská správa ví, ale věc ignoruje v rámci  zachování klidu mezi vězni.

Reportér Ma’arivu v úterý popsal, jak arabští teroristé, kteří jsou ve vězení za spáchané vraždy a teroristické činy, denně  komunikují prostřednictvím mobilních telefonů se svými přáteli a příbuznými. Telefony které používají jsou vybaveny internetovým připojením, a tak teroristé mohou používat profily na Facebooku anebo Twitteru a dokonce si objednávají, co jim jejich návštěvníci mají přinést.

Terorista, který si odpykává tři doživotní tresty za zorganizování sebevražedného útoku v Be’er Ševě, vyprávěl reportéru Ma’arivu Amitu Cohenovi o svých dobrodružstvích, která prožívá online. Mezi jiným posílá na svůj profil na sociálních sítích fotografie ze své cely a také „skupinová fota“ se svými spoluvězni, které také umístil na svůj profil. Jiný terorista sledoval prostřednictvím mobilu pohřeb svého otce. Další sbírají stovky „like“ od uživatelů Facebooku, kteří přesně vědí s kým jsou ve spojení, protože teroristé používají svá pravá jména. Jeden terorista dokonce poslal na Facebook fotografii „banketu“, který on a jeho spoluvězni pořádali v cele z jídla, které jim přinesl návštěvník, a které jistě co do pestrosti a chuti překonalo v vězeňskou stravu.

Největším problémem jsou podle Ma’arivu rozhovory, které teroristé pravidelně poskytují arabským médiím. Někteří volí krátké audio rozhovory, jiní, aby nebudili nežádoucí pozornost, vedou facebookové chaty, kdy jednoduše dávají odpovědi na otázky písemně.

Aby teroristi uchránili svá „práva“, přijali pro sebe podmínku, že v rámci svých aktivit nebudou podnikat kroky k ohrožení izraelské bezpečnosti, jako například organizované teroristické útoky. Vězni řekli Cohenovi, že vedení věznic ví, že mají tyto prostředky (smartphony apod.). Mají s nimi tichou dohodu, ostraha se pak tváří že nic nevědí dokud nepoužívají své spojení s okolním světem proti izraelskému civilnímu obyvatelstvu ani IDF. Vedení věznic má za to vězně, kteří jsou ochotni k určité spolupráci, protože nechtějí ztratit tyto své výhody.

Vězeňská služba popřela existenci takových „tichých dohod“. Prý naopak podniká kroky proti pašování sparthphonů. Tvrdí že není pravda, že by vězeňská správa předstírala že neví o zhola nic tom, co se v této věci děje.

 

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Terrorists in ‚Country Club Prisons‘ Use Internet, Facebook.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv