… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Rafik Hariri

Zvláštní tribunál pro Libanon v Haagu obvinil z vraždy bývalého libanonského premiéra Rafika al-Haririho 4 vysoce postavené teroristy šíitské Alláhovy strany (Hizballáh). Oznámila to dnes libanonská televize. Obvinění bylo vzneseno bezprostředně po skončení schůzky mezi libanonskými představiteli a členy Zvláštního tribunálu.

Obviněnými jsou Assad Sabra, Hassan Issa, Salim Ajače (Salim Ayache) a Mustaf Badredin (Moustaf Badredin), všichni vysoce postavení členové Hizballáhu, kteří se v současnosti skrývají a hledají je libanonské bezpečnostní složky.

V úřadovně libanonského generálního prokurátora Sajída Merzy (Sayyed Merza), jehož úřad obvinění oznámil, byla zvýšena ostraha.

Hizballáh věc nijak nekomentoval, nicméně v minulosti vyhrožoval rozpoutáním násilností, pokud bude jakýkoliv jeho člen obviněn kvůli vraždě Haririho v únoru 2005. Bývalý premiér zahynul, když během průjezdu jeho kolony Bejrútem došlo u jeho auta k mohutnému výbuchu bomby.

Vznesení obvinění ocenil syn Rafika Haririho Saad, donedávna premiér Libanonu, který prohlásil, že „obvinění je novou kapitolou pravdy. Po dlouhých létech trpělivosti, čekání a pokračujícího národního boje bylo dnes oznámeno obvinění ze zločinu atentátu na mučednického premiéra Rafika Haririho a jeho doprovod. Dnes jsme společně svědky významného historického okamžiku v politickém, justičním, bezpečnostním a morálním životě Libanonu.“ Vyzval k rychlému zatčení a soudu a naléhal na vládu, aby i nadále spolupracovala s tribunálem a „nevyhýbala se stíhání obviněných a jejich předání spravedlnosti, což je zárukou demokracie a stability.“

Mezitím Samir Džadža (Samir Geagea), který je spojencem Haririho a reprezentuje část libanonských křesťanů, vyzval ke klidu. „Musíme na obviněné pohlížet jako na osoby a ne je spojovat s jejich stranou, skupinou nebo zemí, k níž patří. Žádám vůdce… aby jednaly moudře, klidně a tiše, zdrželi se jakéhokoliv napětí a přehánění a jen sledovali vývoj soudu.“

Libanonský vládní zdroj uvedl, že vláda se ke vznesení obvinění vyjádří zvláštním prohlášením, které vydá zítra.

Před obviněním Hizballáhu z odpovědnosti za vraždu Haririho v minulosti varoval syrský prezident Bašár Assad (Bashar Assad).

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku 4 Hizbullah Terrorists Indicted for Hariri Murder in Lebanon.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv