… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Washington. Americká komise apeluje na dodržování náboženské svobody v Tureckem okupované části Kypru. Zničení pravoslavného chrámu na Kypru znepokojilo komisi federální vlády Spojených států pro monitoring náboženské svobody v zahraničí. V květnu buldozer srovnal se zemí dvě stě let starou stavbu kostela sv. Tekly ve vesnici Vokolida v severní části ostrova, která je samozvaně kontrolována tureckou armádou. Americká komise vyzvala k co nejrychlejší obnově kostela, s respektem k církevnímu stylu jeho architektury a názoru představitelů místní pravoslavné církve. Místní turecké správě zároveň vytýká nedostatečnou ochranu křesťanských míst kultu.

Řidič buldozeru a jeden z pracovníků stavební firmy, která demolici provedla, byli sice zatčeni a představitelé turecké samosprávy čin odsoudili. Musí ale podniknout konkrétní kroky k záchraně stovek dalších kostelů na severu Kypru, uvedl předseda komise, Leonard Leo. Americká delegace během své únorové návštěvy konstatovala špatný stav celé řady kostelů, jejichž restaurování Turecko brání. Komise ve své letošní zprávě mluví o omezování náboženské svobody pravoslavných křesťanů místní administrativou a tureckým vojskem. Na Velikonoce bylo dokonce dvěma biskupům zakázáno sloužit liturgii, přestože včas požádali prostřednictvím sil OSN o požadované povolení. Americká komise proto požaduje od Turků uznání svobody náboženských menšin severního Kypru, svobodu kultu bez jakýchkoliv omezení a povolení restaurovat jejich sakrální objekty.

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem USA se zasazují o náboženskou svobodu na Kypru.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv