… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

archeologické vykopávky v Šikmoně

Archeologové z Haifské univerzity (אוניברסיטת חיפה) našli na jižním pobřeží Haify zachovalý dům se čtyřmi místnostmi starý 3.000 let, tedy pocházející z doby biblického Izraelského království (ממלכת ישראל).

Vědci také objevili pozůstatky perského města starého 2.400 let a byzantského města starého 1.500 let. Objevy v přírodní rezervaci Šikmona (Tel Shikmona, תל שקמונה) byly podle odborníků detektivní prací, protože místo již bylo odkryto před 42 lety, ale od té doby zakryto odpadky a zemí.

Archeologové z Haifské univerzity stavbu znovu prozkoumali a byli překvapeni zjištěním, že zůstala dobře zachovalá a je ve skutečnosti nejlépe zachovalým „čtyřmístnostním domem“ z oné doby, který dnes známe.

Uncovering a kingdom – celý článek na webu Univerzity Haifa (anglicky)

„Viděli jsme stavbu na starých fotografiích a bylo nám líto, že tak výjimečně zachovalý nález kvůli zanedbávání zmizel. Nebyli jsme si ani jistí, zda se nám ji podaří znovu nalézt. Byl prakticky zázrak, že se nám podařilo ji nalézt a odkrýt a že je stále dobře zachovalá,“ uvedli Dr. Šaj Bar (Shay Bar) a Dr. Michael Eisenberg ze Zinmanova archeologického institutu Haifské univerzity, kteří stáli v čele týmu, který odkrývání provedl.

Staré fotografie ze 70. let minulé století ukazují dům z doby 9. až 8. století př.o.l., tedy z doby Království Izraele.

Dům mající strukturu „čtyřmístnostního domu“, což byl nejobvyklejší vzhled domů té doby, je typický funkcionalistickým rozdělením stavby na čtyři obytné prostory: tři umístěné vertikálně a čtvrtý horizontálně. Jiné čtyřmístnostní doby, které byly dosud odkryté, byly v poměrně špatném stavu.

Detektivní práce založená na fotografiích přivedla výzkumníky k místu, kde se dům podle předpokladu měl nacházet – a štěstí bylo na jejich straně, když stavbu skutečně našli a navíc velmi dobře zachovalou.

Podle archeologů je nález výjimečnou příležitostí studovat a seznámit se s každodenním životem v době království Izraele. Doufají, že se stavba stane součástí veřejného archeologického parku.

Další výjimečný nález, odhalený při vykopávkách a patřící do období Království izraelského, je osobní pečeť s nápisem v hebrejštině nebo féničtině. Výzkumníci doufají, že rozluštění tohoto nápisu pomůže určit, zda v té době bylo osídlení ve skutečnosti izraelitské nebo fénické.

Další nálezy z té doby prokázaly rozsáhlý obchod s blízkovýchodními sousedy. Našly se pozůstatky z Kypru a pobřeží Libanonu, které byly dopraveny v pěkných nádobách z vysoce kvalitní keramiky. Objeveny byly také střepy nachového džbánu.

Vědci vysvětlují, že se pravděpodobně jedná o vzácné případy, kdy se zachovalo barvivo, což podporuje také skutečnost, že na místě byly nalezeny stovky skořápek měkkýšů, z nichž se nachové barvivo získává.

Na místě byzantského domu byla odkryta řada poničených mozaikových podlah a skladovacích prostorů, v nichž se zachovaly neponičené desítky nádob. Nalezeno bylo také mnoho mincí, ozdob, přívěsků, zbraní a skleněných nádob, což je důkaz bohatství obyvatel.

Pod těmito pozůstatky se nacházela konstrukce z perské doby, s pecí, hliněnými závažími tkalcovského stavu a džbány na skladování, což naznačuje perské osídlení oblasti.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv