… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Robert Ford, velvyslanec USA v Damašku

Protestující příznivci syrského prezidenta Bašára Assad (Bashar Assad) v pondělí krátce pronikli do velvyslanectví USA v Damašku. Ochranka francouzského velvyslanectví se pomocí střelných zbraní podařilo zabránit Assadově guerille ohrozit přítomné pracovníky francouzské ambasády.

Po návštěvě francouzského a amerického velvyslance v městě Hama minulý týden, která měla za cíl podpořit alespoň morálně tamní demonstranty, kteří čelí střelbě Assadových vojáků, nedošlo k žádným dalším zraněním demonstrujících.

Assad obvinil USA a velvyslance Roberta Forda z napomáhání povstalcům proti jeho vládě a řekl také, že americká vlajka měla podpořit protestující.

Představitelé Ministerstva zahraničí USA formálně protestovali proti nedostatkům při ochraně velvyslanectví USA v Damašku před násilníky a zdůraznili skutečnost, že útok na velvyslanectví byl podporován veřejnou televizní stanicí.

„Televizní stanice, která je pod vlivem oficiální syrské vlády vyzývala k této násilné demonstraci, “ zdůraznilo Ministerstvo zahraničí USA ve svém protestu. „Protestujeme proti neschopnosti chránit naše velvyslanectví a budeme požadovat náhrady za škody, které vznikly. Současně vyzýváme syrskou vládu, aby plnila povinnosti, které má vůči svým vlastním obyvatelům.“

„Syrský charge d´affaires bude pozván k podání vysvětlení,“ řekl zástupce USA, který zůstal anonymní „Domníváme se, že Sýrie nesplnila svojí povinnost chránit americké diplomaty.“

Někteří pozorovatelé se ptají, proč ochranka velvyslanectví nepoužila na obranu svou a také obranu amerických diplomatů ostré náboje, jak to učinila Francouzi.

Aktivisté a ochránci lidských práv řekli, že od počátku nepokojů v březnu bylo v Sýrii zavražděno nejméně 1400 odpůrců Assadova autokratického režimu. Tyto protesty jsou největšími od doby, kdy převzal vládu po svém otci před jedenácti lety.

K dalším nepokojům došlo v pondělí také v Homsu, kde byl jeden člověk zabit a 20 zraněno. Kromě toho policie a armáda prohledávala domy ve města Hama a zatýkala lidi podezřelé z opozice k režimu.

Nehledě na to, že Assad používá k potlačení protestů i armádu, vyzval k dialogu a reformám. Ale většina představitelů opozice se odmítla zúčastnit dvoudenní konference v hlavním městě, protože odmítá jednat, dokud dochází k násilnostem.

„Dialog funguje pouze potud, když obě strany respektují jedna druhou a jsou si rovnocenné, řekl Ajmán Abdel-Núr (Aiman Abdel-Nour), redaktor portálu all4syria.com, který působí v zemích Perského zálivu. „V tomto okamžiku dialog není možný.“

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Assad Loyalists Storm US Embassy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv