… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelská pole zemního plynu

izraelská pole zemního plynu

Libanon varoval Izrael, že si „hraje s ohněm“, když vymezuje územní rozsah svých energetických nároků ve Středozemním moři. Bejrút tvrdí, že izraelské nálezy se nacházejí v jeho části moře.

Izraelská vláda, snažící se vyhnout dalšímu sporu, podobnému územnímu sporu o tzv. Farmy Šebá (Sheba) na severní hranici, schválila v neděli „návrh mořské ekonomické zóny“ (právnicky přesně – „výlučné ekonomické zóny“, pozn. překl.). Stalo se tak poté, kdy Libanon předložil OSN mapy, vyznačující námořní hranice, které by zahrnovaly část obrovských polí Leviathan a Tamar. OSN v minulosti převzetí odpovědnosti za vytyčení mořské hranice odmítla.

Libanonský deník As-Safir v článku pod titulkem „Válka o ropu: Další fáze izraelského útoku“, informoval, že libanonský ministr energie a vody Džubran Basil (Gebran Bassil, جبران باسيل ) prohlásil, že Izrael „si hraje s ohněm tím, že porušuje libanonské námořní hranice a ropná práva.

Zeť generála Mišela Aúna (Michel Aoun) a člen jeho Svobodného vlasteneckého sdružení dodal: „Samozřejmě jakémukoliv porušení zabráníme. Nicméně v případě porušení nebude jedinou poškozenou stranou Izrael, ale také velké společnosti, které s ním spolupracují. My v Libanonu respektujeme práva jiných a nechceme práva jiných porušovat, ale současně nechceme, aby někdo na nás útočil. Libanon se nevzdá svých práv nebo svých hranic.“

Izraelské společnosti objevily pole zemního plynu, o nichž se má za to, že budou obsahovat komerčně významné ropné zásoby, před 2 roky. Libanon poté prohlásil, že nálezy se nacházejí na jeho území a nedávno ohlásil, že norská společnost začne seismický průzkum pobřeží.

Hizballáh, s pohledem upřeným na bohaté zásoby, již v minulosti pohrozil, že Izrael plánováním „krádeže“ pobřežních ropných zásob riskuje válku.

Náměstek izraelského ministra zahraničí Dany Ajalon (Danny Ayalon) v neděli ráno popřel zprávu izraelského levicového deníku Haarec, že USA podporují libanonský postoj.

„Spor o hranici s Libanonem vytvořili Libanonci,“ uvedl v armádním rozhlase. „Není pravda, že Američané v tomto sporu stojí na straně Libanonu. Existují velmi objektivní a organizovaná pravidla a já jsem přesvědčen, že Izrael nebude mít problém prokázat své vlastnictví mořských oblastí, které jsou údajně sporné.“

Sdělil také, že Izrael se neúspěšně snažil s libanonskými představiteli o námořní hranici jednat, i když obě země jsou oficiálně nepřátelskými státy. „Jsme v kontaktu s Libanonem velmi dlouho. Máme zájem na demarkaci a vytyčení všech hranic, ale oni odmítají,“ vysvětlil.

„Dokonce i současná pozemní hranice, který je uznávána OSN, (byla demarkována) bez libanonského zapojení nebo uznání,“ dodal Ajalon. „Poté, kdy byly objeveny mohutné zásoby plynu, se náhle probrali. Nyní náhle poslali mapy a my nemáme žádnou jinou možnost, než stanovit hranice sami.“

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman obvinil Libanon, že je „pod tlakem Hizballáhu“ a „usiluje o spory.“ Dodal, že existují „velmi silné argumenty dle mezinárodního práva“, které podporují izraelské nároky.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Energy War? Lebanon Warns Israel ‘Playing with Fire’ Offshore.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv