… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Kneset v pondělí ve druhém a třetím čtení schválil „Zákon o bojkotu“, který má obchodním společnostem bránit v účasti ve státních veřejných soutěžích, pokud se účastní bojkotu podnikání v Izraeli.

Zákon, přijatý v poměru 47 ku 38 hlasům, stanoví, že každý, kdo vyzývá k ekonomickému, kulturnímu nebo akademickému bojkotu židovských obcí v Judeji a Samaří, se nebude smět zúčastnit vládních tendrů. Navíc proti němu bude moci podat žalobu o náhradu škody ten, kdo má za to, že je bojkotem poškozen.

Reakce na přijetí zákona

Někteří poslanci – včetně premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu), ministra zahraničí Avigdora Liebermana a ministra obrany Ehuda Baraka – se hlasování nezúčastnili.

Absentovali také další členové Barakovy strany Nezávislost (HaAcmaut, HaAtzmaut), kteří již předtím sdělili, že zákon nepodpoří. Jejich postoj vysvětlila poslankyně Ejnat Vilf (Einat Wilf): „Rozhodli jsme se nepoškozovat obyvatele Judeje a Samaří, kteří byli izraelskou vládou vysláni žít v oblasti, ale na druhou stranu tento zákon je nepřiměřený, a proto jsme se rozhodli neúčasnit se hlasování.“

Přijetí zákona uvítal jeho předkladatel, předseda poslaneckého klubu Likudu (Jednota) a celé koalice, poslanec Ze’ev Elkin.

„Kneset ukončil stupiditu bojkotů, které vycházejí z našeho středu,“ uvedl. „Cílem zákona o bojkotu není umlčet, ale chránit občany Izraele.“

Elkin současně dal najevo zklamání z postoje poslanců Kadimy (Vpřed), kteří zákon odsoudili a hlasovali proti němu, i když původně byli mezi jeho předkladateli.

„Kličkování Kadimy, kdy (vůdkyně opozice Cipi) Livni přiměje členy své strany odstranit jejich jména z (návrhu) zákona navzdory tomu, že byli mezi jeho iniciátory, prokazuje, že je to strana bez ideologie a že se přidala k levicovým organizacím, což v konečném důsledku umisťuje Kadimu do levé části politického spektra,“ uvedl Elkin.

Kadima v reakci na přijetí zákona uvedla: „Netanjahuova vláda poškozuje Izrael a měla by být první, kdo za zákon o bojkotu zaplatí. Netanjahuův útěk před dnešním hlasováním jej nezbavuje odpovědnosti za škodu, kterou působí státu. Netanjahu dnes překročil hranici politické hlouposti a národní neodpovědnosti. Zákon o bojkotu je znamením hanby na čele Netanjahuovy vlády Stát Izrael a jeho občané za něj zaplatí vysokou cenu.“

Poslanec Národní jednoty (Ichud Leumi) Arje Eldad (Aryeh Eldad) naopak přijetí zákona přivítal: „Tento zákon je velkým demokratickým vítězstvím nad nepřáteli Izraele doma a v zahraničí a nad Araby a jejich spojenci na krajní protiizraelské levici, kteří veškeré své úsilí soustředí na prosazení vůle antisionistické menšiny vůči sionistické většině v Izraeli.“

Předseda Rady Ješa (Rady obcí Judeje a Samaří) Dany Dajan (Danny Dayan) po přijetí zákona požádal ministra financí Juvala Štajnice (Yuval Steinitz), aby vydal nařízení, které zabrání izraelským společnostem, které se účastní arabského bojkotu Izraele, účastnit se státních výběrových řízení.

„Těm, kdo se raději odcizují Izraelcům, aby vydělali peníze od Arabů, nesmí dávat možnost vydělat izraelská vláda,“ napsal Dajan Štajnicovi. „Řiďte se prosím tou částí zákona o bojkotu, která Vás zmocňuje tomu zabránit.“

Přijetí zákona naopak odsoudil předseda arabské strany Balad, poslanec Džamal Zahalka (Jamal Zahalka), který vyzval k jeho masovému porušování s tím, že zákon je jasně protiústavní.

„Kneset se stal domovskou základnou nepřátel demokracie a každý týden vytváří nový rasistický a nedemokratický zákon,“ prohlásil Zahalka.

Důvod přijetí zákona

Zákon o bojkotu byl inciován zjištěním, že řada izraelských společností souhlasila s bojkotem Židů v Judeji a Samaří, aby získala zakázky při výstavbě nového města Rauábí (Rawabi) na území Palestinské správy u Ramalláhu.

Ministerstvo infrastruktury poté oznámilo, že bude tyto firmy sankcionovat, protože „nebude tolerovat rozlišování mezi různými skupinami občanů, což je v rozporu se základními hodnotami Státu Izrael.“

Následky přijetí zákona

Po přijetí zákona poslanec Michael Ben-Ari (Národní jednota) oznámil, že připravuje první žalobu na základě nového zákona, a to proti izraelské společnosti Teldor, která je jednou ze společností, která se podílí na výstavbě infrastruktury města Rauábí a podepsala dokument, osvědčující, že nepodniká v Judeji a Samaří.

Ben-Ari uvedl, že žalobu proti Teldoru podá, pokud tato společnost urychleně neprohlásí, že se neúčastní bojkotu Judeje a Samaří. „Vládu zákona je nutné vymáhat,“ zdůraznil.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Knesset Approves ‘Boycott Bill’.

Jedna reakce na Izrael přijal „zákon o bojkotu“, reakce jsou různorodé

  • Fanuel napsal:

    Shalom….:)) Souhlasím…není jiná cesta než zastavit nástup krajní, středové, či zpátečnické levice. Odnože to socialismu a komunismu, který vede státní mezinárodní terorismus v čele s Tureckem, Ruskou federací…….jako prvním hegemonem v oblasti…… dále, Iránem, Irákem, Sýrii, Libanonem……..dnes i Egypt a další porevoluční státy oblasti…… ,,Na zničení sionismu Judea i Samaří“……… ,,Státu Izrael“.
    Stát Izrael má mezinárodní právo, povinnost k lidu Izraele, příchozímu,či hostu. Na ústavní obranu svého zaslíbeného státu od (JHVH) a to všemi dostupnými prostředky, jako za SAULA, či Davida. :))
    Fanuel

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv