… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

uvítání medailistů
uvítání medailistů

Ti, kdo mají obavy, zda příští generace Izraelců bude na úrovni, odpovídající vysoce rozvinutým moderním technologiím země, mohou být v klidu: izraelská výprava se před dvěma týdny vrátila z Mezinárodní fyzikální olympiády s 5 medailemi – 2 zlatými, 2 stříbrnými a 1 bronzovou. Izrael se umístil na 13. místě z 84 zemí, které se světové fyzikální soutěže zúčastnily, čímž si zlepšil umístění oproti loňskému roku o 4 místa.

Tento rok se olympiáda, poprvé zorganizovaná v roce 1967, konala po 42. v Bangkoku v Thajsku. Izrael by ji měl hostit v roce 2019.

Soutěž probíhala ve dvou celodenních kolech. První kolo se zabývalo teoretickými problémy, druhé problémy experimentálními. Každý z pětičlennných týmů měl na řešení problémů 5 hodin a byl hodnocen podle pohotovosti, výkonu a výsledků. Členy každého z týmů byli studenti středních škol všeobecného nebo technického zaměření (ne vysokých škol) nebo studenti, kteří mají nastoupit na vysokou školu, přičemž v každém případě museli být mladší 20 let.

Zlatými izraelskými medailisty jsou Asaf Rosen (Modi’in), Gal Dor (Petach Tikva), stříbrnými Ben Feinstein (Modi’in) a Gur Peri (Mackeret Batja, Mazkeret Batya). Bronz získal Aviv Frankel (Netanja, Netanya). Tým prošel týdny tréninku, který začal už na začátku školního roku, kdy bylo 350 studentů svými učiteli vybráno jako kandidáti na členy izraelského olympijského týmu. Úvodními testy v rámci „fyzikálního táboru“, který se konal před Pesachem na Technionu, prošlo do užšího výběru 35 studentů.

Z této skupiny bylo 8 studentů vybráno k účasti na Asijské olympiádě, druhé nejvýznamnější fyzikální soutěži a předehře mezinárodní olympiády. Tato soutěž se konala v květnu a jako první Izraelec od roku 2003 na ní získal zlatou medaili Gal Dor. Následně byl vybrán tým 5 studentů, kteří se ještě více trénovali na Mezinárodní fyzikální olympiádu. Gal Dor, který získal zlato i na mezinárodní olympiádě, novinářům po návratu do Izraele na Ben Gurionově mezinárodním letišti řekl, že to byl „hezký pocit, vyhrát mediali. Neočekával jsem, že budu schopen porazit čínské studenty – i já jsem byl překvapen.“

Tým, doprovázený trenérem Dr. Elim Razem, přivítal minulé úterý při návratu z Thajska ministr školství Gideon Sa’ar. Ministr delegaci mimo jiné sdělil: „Vaše úspěchy mají pro zemi velký význam, protože jste byli úspěšnější, než mnozí jiní. Stát je na Vás hrdý. Žijeme v zemi, která usiluje o výjimečnost ve všech oblastech – naše přežití na ní zavisí. Vzdělávací systém bude i nadále investovat do našich budoucích úspěchů.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Scores Gold at Physics Olympiad

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv