… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelské námořnictvo

Izraelské námořnictvo mírumilovně ukončilo poslední pokus aktivistů proniknout po moři do Pásma Gazy, když obsadilo loď Dignité al-Karamá, které se předtím podařilo oklamat řecké přístavní orgány. Loď nyní směřuje do přístavu Ašdod (Ashdod).

Námořníci oznámili lodi anglicky a francouzsky, že „směřuje do oblasti pod námořní bezpečnostní blokádou u pobřeží Gazy a upozorňujeme, že jakékoliv dodávky, které mohou být na palubě, mohou být dodány legálně přes existující hraniční přechody a přístav Ašdod.“

Izraelské lodě se rozmístily po obou bocích aktivistické lodi a aktivisté na palubě tvrdili, že nad lodí přelétaly také stíhačky F-15.

Řecko zakázalo ze svých přístavů plavby lodí, které se snažily dosáhnout Gazy, kontrolované teroristy Hamasu. Lodi Dignité al-Karamá se nicméně podařilo odplout, protože nahlásila, že směřuje do Alexandrie v Egyptě. Na palubě je kromě posádky 13 cestujících, z nichž 3 jsou novináři, 1 z nich z Izraele.

Poté, co loď opustila řecké teritoriální vody, změnila svůj kurs na Gazu. Mluvčí hnutí Svobodná Gaza Greta Berlin uvedla, že tento krok byl legální, protože loď smí po opuštění přístavu změnit cíl.

Izrael uvalil na Gazu námořní blokádu, aby zabránil vládnoucí teroristické organizaci Hamas pašovat do oblasti další zbraně, rakety, výbušniny a teroristy. USA zařadily Hamas na seznam teroristických organizací a Izraelské právní fórum (Israel Law Forum) varovalo pojišťovny, námořní komunikační společnosti a vlády, že riskují žalobu, pokud dodají zařízení nebo umožní lodím plout do Gazy.

„Zadržíme ji (loď Dignity), ale ujišťuji Vás, že uděláme vše proto, aby se osoby na palubě cítili velmi pohodlně,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Dany Ajalon (Danny Ayalon).

Loď je jedinou z 10 lodí, které původně měly v plánu plout v rámci flotily do Gazy a čelit tak izraelskému embargu. Snaha flotily šla ke dnu poté, kdy se Izraeli diplomatickou cestou podařilo přesvědčit světové představitele, včetně OSN, že plavba do Gazy je provokací.

Aktivisté, kteří mají zájem doručit do Gazy pomoc, tak mohou bez problémů učinit pozemními cestami přes Izrael nebo Egypt. Aktivisté flotily ovšem přiznali, že jejich cílem je prolomit izraelské protiteroristické embargo.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Videos: Navy Boards Gaza-Bound ‚Tricky‘ Ship.

2 reakce na Izraelské námořnictvo obsadilo loď směřující do teroristické Gazy (+ videa)

 • Eva napsal:

  píše janagab:
  dnes jsem slyšela, že Izrael zvažuje jakousi omluvu za zásah proti květnové flotile v roce 2010. Říkal to Břetislav Tureček na ČRo – Radiožurnál. Doufám, že to není pravda, protože si nedovedu představit, za co by se Izrael měl omlouvat. To by mě fakt nas-alo. Až mi někdo bude chtít dát přes h-bu, tak se mu po oprávněné obraně taky nakonec omluvím?????

 • Fanuel napsal:

  Zdravím….tady asi platí mediální hvězdy Ješua…N Zák.:))
  Já po tobě kamenem a ty po mně chlebem :)) A když to bude málo, tak nastavím i druhou líc (tvář).. he he he.
  Proto země vypadá tak jak vypadá…všechny hodnoty dobra jsou zaměněny za hodnoty ,,ZLA“:
  A lidé.??….. Člověk s tváří anděla je zlo ?? Člověk s tváří čerta je dobro ?? ČERT SE V TOM VYZNEJ…….JEDNO JABLKO BYLO ASI MÁLO :)))
  Fanuel

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv