… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

chirurgové (ilustrační foto)

chirurgové (ilustrační foto)

Život 7měsíčního Odaje Al-Kafarny (Odai Al-Kafarna) z Pásma Gazy zachránili lékaři v izraelské nemocnici, kteří mu provedli operaci srdce. Informaci přinesl web theworld.org.

Mezi těmi, kdo dítě doprovodili z Gazy do Izraele, byla i jeho babička Haníja (Haniya), která v rozhovoru pro theworld.org uvedla: „Vše pokračuje dobře. O Odaje se zde v nemocnici starali opravdu velmi dobře.“

Life Saving Cooperation in the Gaza Strip – článek na The World (anglicky)

Palestinian Baby Lives After Surgery in Israel – článek na The World (anglicky)

Její vnuk měl otvor v srdci, kvůli níž srdce nepracovalo dobře. Jedna strana jeho srdce byla o přibližně třetinu větší, než měla být, a příliš se namáhala.

Jediným možným způsobem léčby byla operace, při níž je díra v srdci uzavřena pomocí malého kousku gortexu. Lékaři v Gaze však nebyly tento druh operace schopni provést, protože navzdory značnému množství peněz, které do oblasti přitéká, nemají odpovídající vybavení. Nemocnice a lékařský personál v Izraeli jsou však poněkud jiná káva.

Odajovu operaci umožnila skupina izraelských dětských chirurgů zvaná Zachraňte dětské srdce (Save a Child’s Heart), která zachránila už více než 2.000 dětí s vrozenými srdečními vadami z 36 zemí, včetně Iráku, Jordánska, Súdánu a Palestinské správy.

„O tomto případu jsme se dozvěděli brzo,“ sdělil theworld.org Godwin Jeffrey, tanzánský lékař na tříletém studijním pobytu v organizaci Zachraňte dětské srdce. „Pacientův stav se zlepší do stavu jakéhokoliv jiného člověka a bude mít zcela normální život.“

Dodal, že bez operace by Odaj zřejmě příliš dlouho nežil, ale nyní je jeho prognóza „velmi dobrá.“

Po úspěšné pooperační kontrole se dítě a jeho babička vrátili po 20 dnech od příjezdu do Izraele zpět do jejich domova v Bejt Chanún (Beit Hanoun) na severu Pásma Gazy. Rodina webu theworld.org sdělila, že je Izraeli za léčbu Odaje velmi vděčna.

Jeden z Odajových dědečků, Mahmúd (Mahmoud), připomněl dny před intifádou, kdy se palestinští Arabové z Gazy s Izraelci běžně stýkali.

„Doufejme, že to je dobré znamení pro mír,“ uvedl. „Možná rodiny jako je naše budou moci jednou jet navštívit nemocného příbuzného v izraelské nemocnici. A možná se vztahy mezi Palestinci a Izraelci jednou vrátí k normálu. To je to, co si přejeme.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israeli Doctors Perform Heart Surgery, Save Gazan Baby.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv