… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Rijád Mansúr
Rijád Mansúr

Vyslanec Palestinské správy u OSN Rijád Mansúr (Riyad Mansour) v úterý sdělil Radě bezpečnosti OSN, že arabská autonomie je připravena na státnost s Jeruzalémem jako hlavním městem.

Mansúr prováděl přípravy na očekávané hlasování ohledně státnosti palestinské autonomie, které by se mělo konat v OSN v září – a které pravděpodobně vetují USA.

Mansúr radě řekl, že jeho lid už nemůže déle čekat.

„S mezinárodní politickou a finanční pomocí může tento plán dosáhnout svých cílů, uznaných mezinárodním společenstvím,“ uvedl. „Splnili jsme svoje povinnosti a jsme připraveni vládnout si sami.“

Mansúrovo prohlášení přichází ve chvíli, kdy mezinárodní pozorovatelé vyjádřili silné pochybnosti o připravenosti Palestinské správy na státnost kvůli finanční insolvenci, korupci, neschopnosti vytvořit vládu národní jednoty a obavám ze začlenění teroristické organizace Hamas do takové vlády.

„Nemůžeme nadále v dobré víře čekat na jednání s Izraelem,“ dodal Mansúr.

Palestinská správa již 2 roky odmítá vést Izraelem mírová jednání a namísto toho dává přednost vznášení podmínek, které má Izrael nejdříve splnit, a maximalizaci svých požadavků s vědomím, že to bude pro Izrael nepřijatelné.

Izraelský velvyslanec u OSN Ron Prosor odmítl jednostranné kroky Palestinské správy, včetně snahy o uznání ve Valném shromáždění OSN, a tyto snahy označil za snahu vyhnout se jednání s Izraelem, které je jedinou cestou k nalezení řešení.

„Palestince také vyzývám,“ uvedl Prosor. „Přijměte nabízenou izraelskou ruku. Využijte možnosti, které máme, k pokroku na skutečné cestě k míru – cestě řešení, ne rezolucí; dialogu, ne monologu; přímých jednání, ne jednostranných deklarací.“

Izraelská vláda varovala, že jednostranné kroky Palestinské správy vyvolají „diplomatické oko za oko.“

Prosor dodal: „Existuje mnoho nejistoty ohledně budoucí palestinské vlády: její přijetí podmínek Kvartetu (uznání Izraele, vzdání se násilí, uznání dosud uzavřených dohod s Izraelem – pozn. překl.), mírového procesu, kontroly jejích bezpečnostních sil a mnoha dalších otázek. Bude trvat nejméně rok po palestinských volbách příští rok, než bude jasné, co skutečně znamená palestinská jednota.“

Hamas uvedl, že jakákoliv dohoda, kterou Palestinská správa dosáhne s Izraelem, poslouží pouze jako předehra k válce.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Mansour: PA ‚Ready For Statehood‘

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv