… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Zřejmě poprvé ministr vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) potvrdil, že premiér plánuje vzdát se většiny Judeje a Samaří ve prospěch nového arabského státu s tím, že si Izrael ponechá jen bloky židovského osídlení.

Během návštěvy Guš Ecion (Gush Etzion) ministr pro rozvoj vládních služeb Michael Ejtan (Michael Eitan) uvedl, že „realizace premiérovy politiky povede k anexi bloků osídlení, včetně Guš Ecion, s úmyslem vzdát se dalších částí Judeje a Samaří ve prospěch Palestinského státu.“

Předseda Rady Guš Ecion Šaul Goldstejn (Shaul Goldestein), který Ejtana při návštěvě provázel, uvedl, že oceňuje ministrovo vyjádření ve prospěch budoucnosti Guš, i když s ním ostře nesouhlasí co se týče vzdání se jiných částí Ješi.

Ve svém komentáři Ejtan odkázal na projev předsedy vlády Netanjahua v Knesetu v polovině května. Premiér tehdy řekl, že v rámci jakékoliv konečné dohody s Palestinskou správou si Izrael ponechá bloky osídlení, ale budou nezbytné „bolestivé ústupky“, což u řady pravicových poslanců vyvolalo obavy. Mnozí toto vyjádření považovali za důkaz toho, že Netanjahu je připraven umožnit Palestinské správě vznik arabského státu v Judeji a Samaří.

Po projevu ministr Benny Begin v několika rozhovorech prohlásil, že „si je jistý“, že Netanjahu neměl v úmyslu naznačit izraelské stažení z oblastí Ješi, které nejsou součástí bloků osídlení.

Přestože se zdá, že Ejtan naznačil, že ve svém prohlášení hovoří za Netanjahua, je nutné vzít v úvahu, že je považován za jednoho z levicovějších poslanců Likudu. Například počátkem roku v projevu na setkání poslaneckého klubu Likudu se Ejtan postavil proti izraelské anexi částí Judeje a Samaří s tím, že by se to obrátilo proti Izraeli. „Všichni ministři Likudu jsou proti takovému kroku, který by izoloval Izrael a způsobil velkou škodu. Projevil by se jako bumerang a zabránil by dalšímu izraelskému rozvoji v blocích osídlení,“ uvedl.

Pokud se ovšem Ejtan vyjádřil o premiérově úmyslu přesně, pak by to znamenalo vyhnání desítek tisíc Židů z jejich domovů, říká předseda Národní jednoty (Ichud Leumi) Jaakov „Kacele“ Kac (Ya’akov Katz). V nedávném rozhovoru pro Arutz 7 Kac uvedl, že na základě jeho analýzy projevu by premiér chtěl z jejich domovů odsunout více než 120.000 Židů. Kacele jmenoval desítky obcí, které jsou mimo bloky osídlení, a o nichž má za to, že Netanjahu hovořil – mezi něž patří tak velká města jako Bejt El (Beit El), Karnej Šomron (Karnei Shomron), Givat Ze’ev, Kedumim, Kirjat Arba (Kiryat Arba) a řada dalších.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Eitan: Blocs to be Annexed; Rest of Yesha to be Abandoned.

9 reakcí na Michael Ejtan: Bloky osídlení Izrael anektuje, zbytek Judeje a Samaří opustí

 • Ales napsal:

  Doufám, ze zvítězí rozum a nedojde k žádnému dělení Izrale a lidi jako soucasny premier budou odstaveni od moci. Drobit Izrael je vlastizrada a obchod s ďáblem. Ten nebude nikdy spokojen dokud bude Izrael na mapě. Cesk

 • Ales napsal:

  Doufám, ze zvítězí rozum a nedojde k žádnému dělení Izrale a lidi jako soucasny premier budou odstaveni od moci. Drobit Izrael je vlastizrada a obchod s ďáblem. Ten nebude nikdy spokojen dokud bude Izrael na mapě. Ceskoslovensko v roce 1938 také ustoupilo zrude a nakonec podlehlo cele za vydatně pomoci zrádců jako je Francie a Británie. Dnešní EU ma stejné praktiky jako tenkrát dva výše jmenované staty. Stejna nemoc s napisem hloupost a totální zaslepenost. Územní ústupky nic neřeší. Palestnsky stát je historicky omyl. Zádný takový patvar nikdy neexistoval a snaha o jeho vytvoření je pouze meta ke snaze zničit Izrael.

 • Tomáš Kolský napsal:

  Je vysoce nepravděpodobné, že by kdokoli na politické mapě Izraele získal takovou moc, aby mohl provést nějaké větší jednostranné stažení. Politicky i ekonomicky by takové jednání v současné chvíli bylo sebevraždou. Bylo by také neuvěřitelně hloupé snažit se z Judska a Samaří udělat nějakou Gazu 2. Doteď nechápu, jak v takovou ptákovinu mohou evropští a američtí politici věřit (například Havel, Tutu, Pelosi, Obama, Merkelová a spoustu dalších). Je to asi nějaký druh sadomasochistického náboženství. Neměli by tolik chlastat, možná pak přestanou věřit tomu, že etnické čistky přinesou mír.

 • gugi napsal:

  Jedna věc je „jednání o stažení“ a druhá věc je „reálné stažení“. Ano, bude se „jednat o stažení“. A to bude také vše. 🙂 Získá se čas pro to, aby k „reálnému stažení“ nikdy nedošlo. Shorauvedení krasoduchové a humanističtí akrobati v čelo s Obamou, nechť věří svým vidinám, které absolutně nemají oporu v izraelském veřejném mínění. Jsou to šašci, nechápající specifikum judaismu, nechápající pojem „země zaslíbená“. Postrádají jakýkoliv smysl pro pochopení religiozního rozměru této záležitosti. Osídlování je fenomen, na kterém Stát Izrael stojí a který má položen jako základní kámen své existence.

 • Scooolie napsal:

  Jde o to, o jakém rozsahu stažení je řeč. Vyhánět lidi z Ariel je nereálné a žádná izraelská vláda se o to nikdy nepokusí. Ale ponechat si „bloky osídlení“ a vyhnat Židy ze zbytku Judska a Samaří? To reálně v Knesetu projít může. I v tom současném. Stačí, aby se k bloku Kadima-Avoda přidal ještě Likud a samozřejmě naši milí arabští zákonodárci.

  Možná se pletu. Ale mám dojem, že Netanjahu hraje na to, že bude vyhlášen „Palestinský stát“ a on dotlačen k „mírovým jednáním.“ Sám je nezahájí, to B*h chraň!, ale tedy když budou USA tak moc tlačit, tak mu přece nic jiného nezbude, že? A pak přijdou na řadu „bolestivé ústupky“… Možná Netanjahuovi křivdím, ale stačí si vzpomenout na jeho postoj k vyhnání Židů z Guš Katif (Pásma Gazy). Kdyby hlasoval proti, přešel do opozice a strhl sebou i své přívržence, nikdy by ke zničení Guš Katif nedošlo. Ale co udělal Bibi? Odešel až poté, kdy bylo zničení (i kvůli němu) odsouhlaseno. A pak se verbálně bil za nebohé obyvatele Guš Katif…

  Třeba se pletu. Ale Bibi nikdy nebyl ten, kdo by vystoupil s nějakým (jakýmkoliv) jasným politickým plánem. Vždy jen mlžil, lavíroval a čekal, co bude…

 • Tomáš Kolský napsal:

  Je tu přeci jen jeden rozdíl oproti minulosti. Existuje přeci jenom jisté organizované úsilí židovské osídlení v Judsku a Samaří zachovat. Během etnické čistky v Gaze prakticky nikdo nesáhl k aktům občanské neposlušnosti. Ty jsou dnes na denním pořádku i v případě menších bourání domů (například Chavat Gilead). Nikdo si nedovede představit, co by se dělo při nějaké větší etnické čistce, nota bene pokud by ji diktoval nějaký rádoby protektor zvenčí.

  Pro Izraelce také přestali být zahraniční politici morální autoritou, neboť jejich slovo nic neznamená. Klidně slíbí, že budou účinně bránit pašování zbraní do Gazy, ale během pár měsíců na svůj slib zapomenou, a veřejně žádají Izrael, aby umožnil nekontrolovaný přísun zboží (tj. i zbraní a zbrojních materiálů) do Gazy. A navenek si toho zjevného sporu vůbec nevšímají.

  Jistěže Bibi kličkuje, protože se snaží vyjít se svými voliči i se zahraničními politiky, kterým je úplně ukradené, kolik izraelských voličů kvůli jejich nepromyšleným úletům přijde o život. Merkelovou, Sarkozyho ani Obamu protitankové střely namířené na Sderot opravdu netrápí. Trápí je nejnovější propaganda na CNN a BBC, která nemá s realitou často vůbec nic společného.

  Pokud by nějaké větší bourání židovských domů v knesetu přeci jen prošlo, bude také důležitá cena takového bourání. Již nyní mají práce na bourání malých osad přesný kalendář, protože jsou prostě příliš drahé a nedostávají se na ně prostředky. Přiblížili jsme se mezím schopností represivního aparátu. A v takové situaci přestává fungovat odstrašení, a naopak represivní aparát se stává promotérem ve službách činnosti, kterou se pokoušel kriminalizovat.

 • Fanuel napsal:

  Judea i Samaří nikomu nepatří :)) Je dědictvím po Davidovi k synu člověka Fanuel. Žádná lidská vláda ve Státu Izrael nemůže popřít historicky doložený vznik i zánik Severního i Judského království. Saul +David. :)) Severni Izrael skončil na ,,Teleti“ Judské království skončilo na ,,Chrámu.“ Dnešní Stát Izrael = Judea i Samaří jedno jest se spojí v jedno s jedním královstvím od Fanuel od (JHVH), kde jednotný dům bude od NILU po EUFRAT. Národy budou donuceny respektovat tuto vůli. Kdo to nebude respektovat tak nebude.
  Stanek Frantisek Fanuel

 • Scooolie napsal:

  Mě se tohle vše, jak je to napsané, líbí. Ale obávám se, že Barack Hussein nenařídí vetovat v září v Radě bezpečnosti návrh na přijetí Palestinského státu do OSN ve Valném shromáždění (VS nemůže o nezávislosti bez návrhu Rady bezpečnosti podle regulí OSN hlasovat). „Svět“ včetně senilního starce na českém Zamini pak Palestinský stát slavnostně v reakci na přijetí do OSN uzná – a začne brutální ekonomický nátlak na Izrael, aby se stáhl z „okupovaného území Palestinského státu.“

  Že ten nátlak by mohl být velmi brutální naznačuje současná válka proti Libyi – která se fakticky vede jen proto, že Sarkozy ukvapeně uznal povstaleckou vládu v Benghází a jeho ego by nepřežilo, kdyby ji Kaddáfí smetl do moře. Nebýt zbytnělého ega francouzského prezidenta, tak by Britové i Američané z toho už dávno vycouvali.
  A stejné zbytnělé ego pak požene ty, kdo uznají „Palestinu“, k tomu, aby jejich projekt neskončil v troskách… Stačí vzpomenout na to, jak je dnes přes PR agentury vytvářena „demokratická Libye“ nebo jak vzniklo nezávislé Kosovo.

 • Fanuel napsal:

  Shalom ….souhlasím, že jde o nátlak a ten se bude stupňovat ve vývozu revoluce z Afriky! Začne to s právem na demonstrace a svobodu slova…ve skutečnosti půjde o demontáž oficiální vlády Státu Izrael a její delegitimaci. Tedy Antisionismus!!§§ Ovšem nepíše se rok 2011 jen zbytečně s výhledem na rok 2018. Znova tvrdím, znova varuji, znova upozurńuji v dobrém ,,Ruce pryč od Judea i Samaří. Prostě ty národy budou platit, budou platit za to že můžou vůbec dýchat ve své vlastní zemi, aby si uvědomily, že to co patří (JHVH) patří jen jemu a nikomu jinému. Znova opakuji ty národy jsou opité silou a svoji lidskou mocí a tak nezbyde než je boží vůlí zničit, za předpokladu, že budou odpírat dědictví a neskloní se před (JHVH) a jeho vůlí. Co bude následovat pak ??? Bude překvapení :))
  Fanuel

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv