… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

izraelská ponorka třídy Dolphin

Německo a Izrael uzavřely dohodu, na jejímž základě Izrael získá šestou ponorku třídy Delfín (Dolphin), schopnou nést jaderné zbraně. Německo bude prodej dotovat částkou 135 milionů euro (přibližně 3,3 miliardy českých korun), uvedl v neděli Der Spiegel.

Podle zprávy se německý ministr obrany Thomas de Maizière minulý týden sešel s izraelským premiérem Binjaminem Netanjahuem (Binyamin Netanyahu) a ministrem obrany Ehudem Barakem a dohodu dotáhli do konce.

Deutschland subventioniert U-Boot für Israel – článek na webu Der Spiegel (německy)

German MPs urged to halt gov’t subsidy for Israeli submarine – článek na webu IRNA (anglicky)

Ponorka třídy Delfín, stojící okolo 1 miliardy dolarů (přibližně 17,5 miliardy korun), je schopná nést balistické rakety s jadernými hlavicemi, které podle obecného přesvědčení Izrael má.

Íránská tisková agentura IRNA citovala Der Spiegel způsobem, z něhož byla zřejmá nespokojenost. „Němečtí daňoví poplatníci mají na svých bedrech nést náklady vysoce kontroverzního prodeje šesté ponorky Izraeli. Německo již platí třetinu z ceny ve výši 1 miliardy euro za čtvrtou a pátou ponorku Delfín, které se pro Izrael stále ještě vyrábějí.“

Ohledně ceny ponorky bylo mezi Izraelem a Německem určité handrkování. Premiér Netanjahu o věci jednal s kancléřkou Angelou Merkel při své dubnové návštěvě Německa. Izrael se později údajně vzdal naděje, že by Německo ponorku dotovalo.

Berlín dotoval také první tři ponorky, které byly do Izraele dodány v roce 1999 a 2000, informovala IRNA. Dodala: „Německo, které je pevný podporovatelem Izraele, se stalo velkým dodavatelem zbraní nelegálnímu židovskému státu, navzdory ústavnímu zákazu prodávat zbraně do krizových regionů.“

„O prodeji německých zbraní do Izralee nejsou k dispozici žádné oficiální statistiky, protože skoro veškerý vývoz zbraní sionistickému režimu probíhá v extrémním utajení.“

„V letech 1998 až 2001 byly do Izraele dodány německé zbraně v hodnotě údajně okolo 900 milionů dolarů.“

Německo ve vztazích s Izraelem a Íránem hraje dvojakou hru, když udržuje diplomatické a obchodní vztahy s Teheránem. Mimo jiné německá společnost Siemens dodala Íránu moderní vybavení pro jeho jaderné reaktory, přičemž se má za to, že činnost části z něj byla sabotována tajemným počítačovým virem Stuxnet.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Germany Gives Israel Discount on Sixth Submarine.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv