… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Bývalý operativec Ústřední zpravodajské služby USA říká, že Izrael pravděpodobně udeří na Írán ještě před pokusem Palestinské správy získat v září členství v OSN.

Robert Baer strávil 21 let na Blízkém východě, a to včetně Sýrie – kde nyní hrozí propuknutí občanské války – a Libanonu, pod vlivem teroristické Alláhovy strany (Hizballáh). V úterý před týdnem sdělil posluchačům rozhlasové stanice KPFK v Los Angeles, že nedávné veřejné komentáře bývalého ředitele Mosadu Meira Dagana byly velmi výmluvné.

Robert Baer: War with Iran? – zvukový záznam části pořadu Backround Briefing moderátora Iana Masterse ze dne 12. 7. 2011, v níž hovoří Robert Baer (anglicky, *.mp3, 20 MB)

Dagan mimo jiné varoval, že izraelský útok na Islámskou republiku Írán by mohl vést k regionální válce.

Baer uvedl, že Daganovy komentáře, kritizované v Izraeli mnoha poslanci, „nám takřka s jistotou říkají, že (premiér Binjamin) Netanjahu plánu útok a mohu-li odhadnout, kdy k tomu dojde, tak pravděpodobně v září, před hlasování (Valného shromáždění OSN) o Palestinském státu.“

Operativec CIA ve výslužbě uvedl, že s Daganovým hodnocením nesouhlasí a nepovažuje regionální válku za pravděpodobnou.

Poznamenal nicméně, že v rámci Pentagonu byl vydána „varovná směrnice“ k přípravě na konflikt s Íránem. „Začali jsme hledat íránské cíle v Iráku a za hranicí,“ řekl.

Baer předpovídá, že Izrael nejspíše zaútočí na jaderné zařízení v Natanzu a na „několik dalších, aby snížil jejich kapacity.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Retired CIA Man: Israel Likely to Strike Iran Soon.

7 reakcí na Operativec CIA ve výslužbě: Izrael zřejmě brzo zaútočí na Írán (+ zvukový záznam)

 • Pepino65 napsal:

  Írán je na Izrael moc velké sousto, ale vybombardovat všechny centrifugy a reaktory by bylo pro celý svět jedině užitečné. Velké sousto by to nebylo jedině v případě, že by v Izraeli s jistotou věděli o (vojenské) podpoře z jiných stran.

 • Eva napsal:

  Ve skutečnosti píše Janagab, ale nemůžu se přes své heslo přihlásit – je tam nějaký problém, tak musím psát z jiné adresy. Ale to není podstatné.
  Chtěla jsem jen říct, že se mi zdá, že tyto prognózy začínají připomínat vize konce světa v roce 2012. Loni se taky psalo, že Izrael na kohosi (to už si přesně nevzpomínám na koho) zaútočí. Myslím, že pokud bude muset Izrael skuteně zaútočit, nebude se to objevovat na Novinkách.cz a při vší úctě ani na eretz.cz, nebo jo?

 • Scooolie napsal:

  Evo, máte samozřejmě pravdu, že odpovědní izraelští představitelé nebudou své plány a rozhodnutí vykládat do novin. Nicméně tento článek informuje pouze o názorech jednoho amerického zpravodajského důstojníka. Ne ovšem zcela bezvýznamného.

  Mimochodem – Novinky článek otiskly až poté, kdy si ho jejich novinář přečetl na Eretzu. Pak článek dohledali, rozšířili.

 • Eva napsal:

  píše janagab, to scooolie:
  Já v žádném případě nechci snižovat věrohodnost informací, které přináší eretz.cz (mimochodem o Novinkách už snad ani nemá cenu v této souvislosti mluvit i s ohledem na komentář, který tam na dané téma vede. Jen je zajímavé, že opět tak ochotně přispěchaly s touto informací). Ovšem – na vysloužilé důstojníky, kteří prozrazují dle mého názoru takové informace, které stále podléhají utajení, mám svůj (ne příliš lichotivý) názor. Faktem je, že útok na Írán se dá očekávat už poměrně dlouho, a jakékoli datum, které předpovíte, je v podstatě sázka rovnající se pravděpodobnosti 50 na 50 – buď jo nebo ne.

 • Scooolie napsal:

  Na Eretzu je ta informace prostě jen k zamyšlení. Ten chlapík má prostě nějaké vazby na bývalé kolegy, co ještě slouží, a zkusil pro rádio přednést určitou analýzu. Netuším, nakolik je věrohodný. A pokud se netrefí, tak vždy může říct, že v červenci to tak vypadalo, ale následně se okolnosti změnily. Nicméně není od věci se o tom zmínit. V Izraeli to kromě Arutz 7 přetiskl třeba i Jerusalem Post, což jsou dle mého názoru nejlepší izraelské „tradiční“ (tedy vycházející i papírově) noviny….

  Jinak samozřejmě, že by se mi víc líbil scénář, kdy by se v Íránu dostal k moci někdo, kdo by umožnil transparentní inspekce civilního jaderného programu a zastavil program vojenský. Zatím se ale zdá, že i když se Ahmadinežád a klerikové občas v něčem neshodnou, tak ohledně jaderného programu mu občas vyčítají jen to, že moc žvaní a výroky na adresu Izrale zbytečně upoutává pozornost.

 • Fanuel napsal:

  Zdravím…… je to podobné jako…… co by se asi stalo…. kdyby????? Na to existuje jedno podobenství ……,,Kdyby“ nebyly rybníky tak by nebyly ryby“ :)) Skutečností je, že Irán je hrozba a to reálná….ještě větší ,,hrozba““ je poněkud ,,zvláštní“ (J) politika USA v Africe a na Blízkém východě. Celé to slouží jako klacek na politiku Státu Izrael prodat za falešný ,,MÍR“ (viz část Kanánu Gáza) ..svobodu, důstojnost, a náznak něčeho po čem toužili po tisíciletí Izraelité!! Jednotný a jeden Jeruzalém a zemi zaslíbenou samotným (JHVH).
  Fanuel

 • Tomáš Kolský napsal:

  Jedna věc je na analýze bývalého zpravodajce určitě špatně: Binjamin Netanjahu není cvok. Je to člověk, který s Palestinci vyjednával a podepsal dohody v minulosti, byl součástí Šaronovy neformální koalice pro jednostranné stažení z Gazy atd.

  Kdyby byly Obamovy návrhy jen trochu uskutečnitelné, neoponoval by jim, protože přesně tak přežíval až doposud. Obamova administrativa ovšem nepřišla s plánem, který by mohl přinést byť jen krátkodobý mír. Letmý pohled do historie oné demarkační linie („pre-67 borders“), ke které se Obama připoutal řetězy, dává vcelku jasnou odpověď. Obamova administrativa navrhuje uspořádání, které v minulosti přineslo jen velké války, ale žádný mír! Jinými slovy: Při vší úctě k Obamovi, jeho návrhy nejsou pro Izrael relevantní, a jen je potřeba pana prezidenta neurazit. Analytik má pravdu, že současná americká administrativa nemá na Netanjahua podstatný vliv, a ani v USA není schopna leccos ovládnout.

  Zda Izrael zaútočí na Írán ale nemá s Netanjahuem a Obamou tak moc co dělat. Netanjahu může rozhodnutí o útoku vetovat, ale pokud na něm nebude opravdu široká shoda, nebude útok iniciovat.

  Suma sumárum, analýza je zajímavá, nepřináší prakticky žádný důvod pro útok, ale také žádný důvod proti němu. Nejpravděpodobnější je, že analytik má ještě další informace, které ovšem nesděluje.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv