… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Hizballáh v Jižní Americe

Írán a jeho loutka Hizballáh (Alláhova strana) pokračují v rozšiřování svého vlivu a přítomnosti v Jižní Americe, varuje přední americký generál.

Generál letectva USA Douglas Fraser, velící důstojník Jižního velitelství Pentagonu, uvádí, že Írán agresivně rozšiřuje síť svých velvyslanectví v regionu, stejně jako buduje v 15 latinskoamerických zemích řadu kulturních center a mešit.

Fraser, stoupenec amerických vojenských operací USA v 31 zemích Latinské Americky a Karibiku, říká, že zpravodajské informace Jižního velitelství naznačují, že Íránem budované mešity a kulturní střediska slouží k výuce chudých Latinoameričanů v radikálním islámu a jako náboroví střediska pro „extremistické organizace.“

Generál Fraser varoval, že tyto snahy byly akcelerovány blízkým vztahem mezi venezuelským prezidentem Hugem Chávezem a íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadinežádem (Mahmoud Ahmadinejad), kteří se během 12letého Chávezova prezidentství sešli 9krát.

Podle Frasera je íránsko-veneuelská aliance převážně diplomatická a obchodní. Existuje ale příliš neznámých skutečností, aby bylo možné snižovat její dlouhodobý strategický význam tváří v tvář nárůstu islámských teroristických skupin v regionu.

„Mezi Íránem a Venezuelou existují každotýdenní lety a pro vstup do Venezuely, Bolívie nebo Nikaraguy nejsou nutná víza. Takže dost dobře nevidíme, kdo je navštěvuje a kdo ne, a z toho mám skutečně obavy,“ uvádí Fraser.

„Je to důvod k obavě a je to věc, kde budeme i nadále monitorovat jakýkoliv nárůst aktivity,“ dodal.

Fraser také Výboru Senátu pro ozbrojené síly sdělil, že vojenské zpravodajství potvrdilo, že Írán hostil hlavy tří latinskoamerických zemí: Bolívie, Guyany a Venezuely.

Fraser ale nemá jen obavu z toho, že Írán si vytváří v regionu předmostí. Nebezpečně svoji přítomnost v Latinské Americe rozvíjí také Íránem podporovaná teroristická organizace Hizballáh, uvádí generál. Kromě shromážďovaní peněz a rekrutování stoupenců v regionu začala teroristická skupina údajně pronikat na mexický drogový trh.

Generál Fraser není prvním, kdo varuje zákonodárce před zranitelností Latinské Ameriky vůči radikálnímu islámu. V roce 2007 generál námořnictva Peter Pace, náčelník sboru náčelníků štábů prezidenta Bushe, témuž senátnímu výboru sdělil, že v Jižní Americe jsou aktivní radikální islámské skupiny, které tam verbují a trénují teroristy.

Pace výslovně jmenoval Hizballáh a Al-Kajdu, ale Senát se rozhodl na toto varování nereagovat.

Díky Fraserovu lobování se bude ve Podvýboru pro boj s terorismem a zpravodajství Výboru Senátu pro vnitřní bezpečnost 7. července konat slyšení pod názvem „Hizballáh v Latinské Americe – následky pro vnitřní bezpečnost USA.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Pentagon Concerned Over Iran, Hizbullah in Latin America.

Jedna reakce na Pentagon má obavy z Íránu a Hizballáhu v Latinské Americe

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv