princ Turki
Saúdská Arábie varovala, že pokud se Írán přiblíží získání jaderných zbraní, vypuknou na Blízkém východě závody ve zbrojení.
Princ Turki Al-Fajsal (Turki Al-Faisal), bývalý ředitel saúdské zpravodajské služby a velvyslanec ve Washingtonu, varoval vysoké představitele NATO, že existence takového záměru „by přinutila Saúdskou Arábii vést politiku, která by mohla vést k nevyslovitelným a možná dramatickým následkům.“
I když Fajsal přímo neřekl, o jakou politiku by se jednalo, vysoký saúdský představitel, který je princi blízký, uvedl, že poselství je jasné.
„Nemůžeme žít v situaci, kdy Írán má jaderné zbraně a my ne. Je to jednoduché. Pokud Írán vyvine jadernou zbraň, bude to pro nás nepřijatelné a budeme nuceni jej následovat,“ prohlásil.
Představitelé v Rijádu uvádějí, že Saúdská Arábie by nerada pokročila se svým vlastním civilním jaderným programem s tím, že „počkáme a uvidímě.“
„Mírové využití jaderné síly je právem všech zemí,“ vyjádřil se Turki obdobně, jako íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád (Mahmoud Ahmadinejad).
Turki svůj názor vyslovil během jednání na základně NATO v Molesworth v Cambridgeshire, kde jsou shromažďovány a vyhodnocovány zpravodajské informace o Blízkém východě a Středomoří. Podle přepisu jeho projevu Turki uvedl, že Írán je „papírový tygr s ocelovými drápy“, kterého obvinil z „vměšování se a destabilizace“ regionu.
„Írán je citlivý na vměšování jiných zemí do jeho záležitostí. Ale musí se k ostatním chovat tak, jak očekává, že se jiní mají chovat k němu. Království očekává, že bude dělat, co káže,“ uvedl Turki.
Turki nezastává v Saúdské Arábii žádný oficiální funkci, ale je obecně je na něj nahlíženo jako na vyslance království a možného budoucího ministra zahraničí.
Z diplomatických depeší, získaných webem WikiLeaks, vyplývá, že král Abdalláh (Abdulláh), který Saúdské Arábii vládne od roku 2005, v roce 2008 varoval Washington, že pokud Írán vyvine jaderné zbraně, „každý v oblasti bude dělat totéž, včetně Saúdské Arábie.“
Saúdskoarabští diplomaté a představitelé zahájili v posledních týdnech kampaň s cílem sjednotit globální a regionální mocnosti proti Íránu. Obávají se, že jejich větší, ale chudší, regioníální soupeř využívá regionální nepokoje k získání vlivu v regionu i v království samotném.
Současně šestičlenná Rada pro spolupráci arabských zemí zálivu, jejíchž členem je také Saúdská Arábie, pokročila ve snaze vytvořit jednotnou diplomatickou a vojenskou konfederaci, která by byla protiváhou Íránu.
sc
Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Saudis Raise Specter of Nuclear Arms Race.