… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

princ Turki

Saúdská Arábie varovala, že pokud se Írán přiblíží získání jaderných zbraní, vypuknou na Blízkém východě závody ve zbrojení.

Princ Turki Al-Fajsal (Turki Al-Faisal), bývalý ředitel saúdské zpravodajské služby a velvyslanec ve Washingtonu, varoval vysoké představitele NATO, že existence takového záměru „by přinutila Saúdskou Arábii vést politiku, která by mohla vést k nevyslovitelným a možná dramatickým následkům.“

I když Fajsal přímo neřekl, o jakou politiku by se jednalo, vysoký saúdský představitel, který je princi blízký, uvedl, že poselství je jasné.

„Nemůžeme žít v situaci, kdy Írán má jaderné zbraně a my ne. Je to jednoduché. Pokud Írán vyvine jadernou zbraň, bude to pro nás nepřijatelné a budeme nuceni jej následovat,“ prohlásil.

Představitelé v Rijádu uvádějí, že Saúdská Arábie by nerada pokročila se svým vlastním civilním jaderným programem s tím, že „počkáme a uvidímě.“

„Mírové využití jaderné síly je právem všech zemí,“ vyjádřil se Turki obdobně, jako íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád (Mahmoud Ahmadinejad).

Írán je papírovým tygrem

Turki svůj názor vyslovil během jednání na základně NATO v Molesworth v Cambridgeshire, kde jsou shromažďovány a vyhodnocovány zpravodajské informace o Blízkém východě a Středomoří. Podle přepisu jeho projevu Turki uvedl, že Írán je „papírový tygr s ocelovými drápy“, kterého obvinil z „vměšování se a destabilizace“ regionu.

„Írán je citlivý na vměšování jiných zemí do jeho záležitostí. Ale musí se k ostatním chovat tak, jak očekává, že se jiní mají chovat k němu. Království očekává, že bude dělat, co káže,“ uvedl Turki.

Ministr zahraničí

Turki nezastává v Saúdské Arábii žádný oficiální funkci, ale je obecně je na něj nahlíženo jako na vyslance království a možného budoucího ministra zahraničí.

Z diplomatických depeší, získaných webem WikiLeaks, vyplývá, že král Abdalláh (Abdulláh), který Saúdské Arábii vládne od roku 2005, v roce 2008 varoval Washington, že pokud Írán vyvine jaderné zbraně, „každý v oblasti bude dělat totéž, včetně Saúdské Arábie.“

Saúdskoarabští diplomaté a představitelé zahájili v posledních týdnech kampaň s cílem sjednotit globální a regionální mocnosti proti Íránu. Obávají se, že jejich větší, ale chudší, regioníální soupeř využívá regionální nepokoje k získání vlivu v regionu i v království samotném.

Současně šestičlenná Rada pro spolupráci arabských zemí zálivu, jejíchž členem je také Saúdská Arábie, pokročila ve snaze vytvořit jednotnou diplomatickou a vojenskou konfederaci, která by byla protiváhou Íránu.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Saudis Raise Specter of Nuclear Arms Race.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv