… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

V oblasti Adiyaman mohla místní křesťanská komunita během osmanské doby používat kostel, který byl posléze uzavřen. Po právní bitvě, jež začala před devíti lety, bylo možno otevřít středisko, které bude plnit náboženské a kulturní funkce.

Poprvé od rozpadu Osmanské říše může křesťanská syrská komunita v Turecku znovu otevřít kostel, který nebyl po řadu desetiletí používán, a oslavit tak zahájení činnosti kulturního a náboženského centra, jež patří této menšině, která byla v minulosti obětí pronásledování a genocidy stejně jako Řekové a Arméni.

Slavnosti se zúčastnily stovky Syřanů z Turecka i ze zahraničí. Kostel zasvěcený svatým Petrovi a Pavlovi (Mor Petrus a Mor Paulus) a městské středisko se nachází ve východní oblasti Adiyaman.

Bohoslužebný prostor byl znovu otevřen po dlouhé právní bitvě a nezbytné rekonstrukci, kterou si vynutila dlouhá desetiletí, kdy byl kostel uzavřen.

„Ve východních oblastech Turecka žije mnoho křesťanů. Toto městské středisko bude sloužit především jejich potřebám. A navíc bude působit jako kulturní most,“ řekl Laki Vingas, řecký člen Generálního direktorátu nadací.

Obřad vysvěcení kostela Mor Petrus a Mor Paulus se konal před sobotní liturgií podle řádů starobylé syrské církve.

Předchozí budova městského střediska v Adiyamanu s osmisetletou historií byla opuštěna během první světové války a genocidy křesťanů.

„Kromě Syřanů jsou členy naší církve i Arméni. Bylo pro nás dosti obtížné poskytovat služby v místech vzdálených mnoho kilometrů od městského střediska v Mardinu,“ řekl Melki Ürek.

Syrská komunita před devíti lety apelovala na úřady, aby byla budova střediska otevřena, ale tohoto výsledku bylo dosaženo až před rokem a půl po dlouhé a obtížné právní bitvě.

Syrská komunita má v Turecku čtyři samostatná městská střediska: Mardin Deyrulumur (klášter Mor Gabriel) a Deyr-ul Zafaran v jihovýchodní oblasti Mardin, další dvě centra v Adiyamanu a Istanbulu.

Přetištěno s laskavým souhlasem redakce Res Claritatis.

Původně publikováno pod názvem Ve východním Turecku se znovu po 90 letech otevře syrský kostel.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv