… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jehoram Gaon

Yehoram Gaon, dnes již legendární zpěvák a herec a skutečně kulturní ikona v izraelském povědomí položil ve svém pravidelném pátečním programu ve státní rozhlasové stanici Reshet bet otázku zda bylo opravdu nutné zatknout rabíny Dova Liora a Yaakova Josefa kvůli jejich dobrozdání ke knize „Torat hamelech“ (Tóra krále).

Gaon se domnívá, že se stala chyba, když státní autority vyvolaly tak mnoho „povyku“ kolem knihy Torat hamelech. Kdyby se tak nestalo, patrně by zapadla. „Já sám, bych se o ni nikdy nezajímal, protože mě otázky halachy v době války prostě nezajímají. Teď po dvou týdnech, kdy téma je tak široce diskutované jsem si knihu koupil a četl jsem jí a také jsem se snažil porozumět co je vlastně ten obrovský problém.“

Gaon také vysvětlil, že svou kritikou státních autorit nechce podporovat rozhodnutí rabínů se nedostavit na policii k výslechu. Měli se podrobit státní autoritě vycházející z talmudického ustanovení, „dina demalchuta dina“, které přikazuje židům respektovat zákon státu ve kterém se nacházejí. (pozn. překl. Pokud toto není v přímém rozporu se zákony Tóry – např. ve věci znesvěcení šabatu apod.) ¨

Gaon se vyjádřil v tom smyslu, že respekt ke státu je jedno z důležitých pojítek, které spojuje religiózní a sekulární židy v Izraeli.

Pokud je rabín předvolán k výslechu na policií kvůli krádeži anebo podvodu, nikdo by to nepovažoval za problém a nikdo by kvůli tomu nedemonstroval, ale zde se stalo něco jiného a to vyvolalo vlnu hněvu, protože rabíni nebyli předvoláni kvůli kriminálnímu činu, ale kvůli filosofickému postoji a vyjádření a to je zcela jiný problém.

Policie mohla otázky položit klidně po telefonu a nebylo nutné rabíny zadržet a brát jim otisky prstů, které se teď dostanou do policejní kartotéky a pokaždé, když policie bude srovnávat otisky prstů nějakého zloděje bude muset také vzít v úvahu otisky prstů obou rabínů, dodal Gaon sarkasticky.

Protože právo je nade všechno a dokonce i nad rabíny a protože má tak velkou a výjimečnou sílu, musí být používáno nejen ke službě spravedlnosti, ale mělo by také být moudré, uzavřel Gaon toto téma minulý pátek odpoledne.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Yehoram Gaon: Did Police Need Rabbis’ Fingerprints?

3 reakce na Yehoram Gaon: Potřebovala policie otisky prstů rabínů?

 • Tomáš Kolský napsal:

  To je přece jasné: Prokuratura policistům nařídila získat otisky prstů rabínů, aby v další fázi policie na žádost prokuratury zjistila, zda náhodou knihu rabíni také netisknou a nedistribuují a zda řádně vyplňují faktury a odvádějí daně z prodeje.
  Plně by to odpovídalo tomu, jak se páni žalobci orientují v současné situaci v Judsku a Samaří.

 • muflon napsal:

  Ať se mi to líbí nebo ne, bude to asi prozaičtější. Nevím jak v Izraeli, ale běžnou praxí je, že pokud je někdo předveden na příkaz prokuratury (zejména pokud kladl odpor třeba tím, že se nedostavil), jsou mu vzaty i otisky. Odlišný postup by byl určitě zvolen, kdyby přišli a svoje vysvětlení podali.

 • Tomáš Kolský napsal:

  No jo no. Normální je se dostavit. Jsou ale situace, kdy je na zvážení jednotlivce, zda si zvolí cestu zcela legální, či zda přistoupí k aktu občanské neposlušnosti. Ze tří rabínů, kteří byli předvoláni ve věci doporučení knihy, se všichni tři vyjádřili, že vyšetřování knihy považují za politicky motivované, a dva z nich se navíc rozhodli nedostavit k výslechu, protože nepovažují za vhodné, aby policie vyšetřovala rabínskou literaturu.

  Podobně není běžné, aby se vyšetřovali autoři posudků k diplomkám na univerzitách, divadelní kritici za to, že doporučili hru, literární kritici za doporučení knížky atd.

  Pokud na tento protest reaguje bezpečnostní aparát sejmutím otisků, podtrhuje tím jen svoji intelektuální sterilitu.

  Stát Izrael má jako jiné státy halachický status království, tj. jeho zákony mají být dodržovány. Zároveň ale je také jedinečným státem židovského národa, za který nese svůj díl odpovědnosti každý občan. A právě tuto svoji odpovědnost se rabíni Dov Lior a Ya’akov Yosef rozhodli vyjádřit tím, že nepřišli k výslechu.

  Knize samotné by šlo jistě velmi mnoho vyčíst, dokud ovšem bude vyšetřována, není vhodné ji kritizovat, protože by taková kritika mohla být využita ke kriminalizaci.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv