… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mahmúd Abbás před obrazem arciteroristy Jásira Arafáta

Mahmúd Abbás před obrazem arciteroristy Jásira Arafáta

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas), který sám stojí v čele palestinskoarabské autonomie už dva roky po vypršení svého mandátu, nyní potřetí odložil obecní volby. A to bez stanovení nového termínu konání.

Podle ústavy Palestinské správy vypršelo Abbásovo funkční období před 2 roky a Hamás využívá absenci nové volby jako důvod k tomu, aby celé v Ramalláhu sídlící vedení autonomie považoval za nelegitimní.

Hamás před 4 roky po krvavém převratu vyhnal Abbásův Fatáh z Gazy. Stalo se tak rok poté, kdy Íránem financovaná a v Sýrii sídlící teroristická organizace získala většinu v prvních a posledních volbách do Palestinské zákonodárné rady, což překvapilo USA, které volby podporovaly a dohlížely nad nimi.

Tehdejší ministryně zahraničí USA Condoleezza Rice vyhlašovala, že volby jsou předzvěstí nové éry demokracie v muslimském světě.

Tato „nová éra“ je stále budoucností, možná velmi vzdálené budoucnosti.

Abbás původně naplánoval konání obecních voleb na červenec 2010, ale Hamás tehdy prohlásil, že hlasování v Gaze bude bojkotovat. Konání voleb s vynecháním Pásma Gazy by vedlo ke zhroucené teorie, že Palestinský správa si může vládnout sama.

Volby byly odložena na 9. července letošního roku a poté znovu na říjen.

Abbás však včera v noci prohlásil: „Rozhodli jsme se odložit komunální volby, dokud se se nezlepší podmínky a volební komise nebude moci pracovat ve všech částech země.“

Přestože vůdcové Hamásu a Fatáhu podepsali v květnu dohodu o národní jednotě, skutečné jednoty zatím nedosáhli.

Průzkumy ukazují, že Fatáh by Hamas porazil, nicméně Abbásova popularita klesá, protože se mu nedaří naplnit jím samým vyvolaná očekávání, že se Palestinská správa stane nezávislým státem bez kompromisu ohledně jakéhokoliv ze svých požadavků včetně suverenity nad Chrámovou horou a dalšími oblastmi v severním, jižním a východním Jeruzalémě.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Abbas Delays Democratic Elections – Again.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv