… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

střelba na autobus

střelba na autobus

Aktualizováno v 14:20 hodin SELČ.

Dva izraelské autobusy se dnes staly terčem útoků dosud neznámých teroristů na silnici poblíž rudomořského letoviska Ejlat (Eilat). Zabito bylo 6 lidí, desítky dalších jsou ranění.

Při prvním útoku v poledne izraelského času (okolo 13. hodiny středoevropského letního času) teroristická skupina zaútočila střelbou z automatických zbraní na autobus na silnici č. 12, vedoucí do Ejlatu. Zraněno bylo 7 lidí. Silnice č. 12 spojuje leteckou základnu Ovdat a letiště Ovdat s Ejlatem. Základna a letiště leží vedle sebe.

Méně než hodinu poté se stal terčem teroristů další izraelský autobus na cestě do Ejlatu, na který byl zřejmě odpálen RPG (raketově poháněný granát). Nejméně 6 cestujících bylo zabito.

Na místě jsou záchranáři Magen David Adom (Červené Davidovy hvězdy), kteří bojují o životy raněných. MDA současně žádá obyvatele, aby darovali krev.

Nemocnice Joseftal (Yoseftal) v Ejlatu zatím hlásí 26 zraněných, kteří jsou v zařízení ošetřování. Z nich bylo již 5 letecky přepraveno do nemocnice Soroka k pokročilejší léčbě. Pro informaci o zraněných lze nemocnici Joseftal kontaktovat na telefonu 125-5175.

Podle bezpečnostních představitelů se zdá, že autobus byl napaden střelbou z egyptské strany hranice, ze Sinajského poloostrova.

Navíc bylo nástražnou náloží poškozeno o bezpečnostního hraničního plotu izraelské vojenské vozidlo.

Egyptské úřady tvrdí, že útok musel být proveden z izraelského území, protože „není možné střílet na Izraelce z egyptské strany.“

Izraelské zdroje naopak připomínají, že to byla laserem naváděná protitanková raketa z Gazy, která počátkem tohoto roku zabila 16letého izraelsko-amerického chlapce při teroristickém útoku na školní autobus – „na vzdálenost okolo 1 míle, ne-li větší.“

V případě prvního útoku se boje s třemi teroristy zapojili vojáci Izraelských obranných sil, kteří byli mezi cestujícími, a také policie, která na místo přispěchala. Nejméně dva ze tří útočníků byli zastřeleni. Třetí je údajně kriticky raněn.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku 26 Wounded in Twin Terror Attacks on Buses Near Eilat.

Jedna reakce na AKTUÁLNĚ: 2 útoky na izraelské autobusy u Eljatu, 6 mrtvých, desítky raněných (+ video)

  • Emet napsal:

    Teroristu bylo zrejme 20, byli rozdeleni do nekolika skupin a utocili na nekolika mistech. Vetsina byla zlikvidovana, nekteri zajati.
    Byli velmi dobre vyzbrojeni znacnym mnozstvim zbrani – kulomety, granatomety, rakety, nastrazne naloze. Kazdy z nich mel na sobe take sebevrazedny pas s vybusninami. Zautocili strelbou s auta s kulomety na autobus. Na jinem miste s rpg na jiny autobus a zasahli taktez raketou projizdejici automobil, ve kterem zahynula dvou rodina i zena v osmem mesici tehotenstvi. Dale zahynul vojak pri vybuchu nastrazne bomby. V Izraeli bylo zavrazdeno celkem 6 izrelskych civilistu a jeden izraelsky vojak. Zraneno bylo 30 dalsich izraelskych civilistu.
    Teroriste se do Izraele dostali z Gazy prez Sinajsky poloostrov (Egypt). Egyptane popiraji, ze se teroriste do Izraele dostali prez egyptske uzemi.
    Teroristicky utok byla dobre a naplanovana a promyslena akce s ucelem zavrazdit co nejvice izraelskych civilistu. Za teroristickym utokem stoji teroristicka palestinska organizace Narodni odboj (Hitnagdut amamit). Izraelska reakce na sebe nenechala dlouho cekat a na zaklade informaci, ktere ziskala, zlikvidovala 6 vysokych predstavitelu teto teroristicke organizace v Gaze na jejich bezpecnostnim setkani.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv