… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Vatikán. Církev dnes (9. srpna – pozn. Eretz) slaví svátek jedné ze spolupatronek Evropy, sv. Terezie Benedikty od Kříže, občanským jménem Edith Stein. Tato židovská filosofka z Vratislavi, fascinovaná Husserlovou fenomenologií, přečetla v roce 1921 vlastní životopis sv. Terezie z Avily, konvertovala ke křesťanství a stala se karmelitkou. V roce 1942 zemřela v plynové komoře koncentračního tábora Auschwitz.

Edith SteinV hrůze noci II. světové války nikdy neztratila u očí „naději, Boha života a lásky“, řekl Benedikt XVI. o Edith Stein během své návštěvy v Osvětimi v květnu roku 2006. Mluvil o ní jako o světici naší doby, mučednici, která důsledně následovala Pána. Když dostane možnost uniknout nacistickému šílenství, neudělá to. Nechce zradit svůj lid. Přestože se stala křesťanskou, cítí se být dcerou Izraele a chce s ním sdílet jeho osud.

Jako křesťanka a židovka přijala svůj úděl, že zemře spolu se svým národem a za něj. Němci, kteří byli tehdy dopravováni do Osvětimi a Birkenau a kteří zde zemřeli, byli viděni jako Abschaum der Nation jako vyvrhelové společnosti. Avšak nyní je s vděčností pokládáme za svědky pravdy a dobra, které ani v našem národě nevymizelo. Děkujeme těmto lidem, že se nepodřídili moci zla a stojí nyní před námi jako světla v temné noci. – řekl papež jako syn německého národa při promluvě před památníkem obětí nacismu v Auschwitz-Birkenau.

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Benedikt XVI.: Edith Stein byla světlem v temné noci.

2 reakce na Benedikt XVI.: Edith Stein byla světlem v temné noci

  • gugi napsal:

    Předpokládám, že v r. 1983 žilo v Německé spolkové republice určitě ještě velké množství bývalých nacistů, kteří nepochybně odmítli (vzhledem ke své Abschaum-mentalität) známku olíznout. 🙁

  • Scooolie napsal:

    Však víte drahý příteli, jak je to s bývalými nacisty a komunisty… Kolik z nich se po porážce i nadále hlásilo ke své kdysi vítězící ideologii a kolik na ni rychle zapomnělo? (Stačí snad jen připomenout v zemích českých kdysi velkého svazáka a dnes komunistobijce Štětinu..)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv