… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Zahraniční výbor britské poslanecké sněmovny ve své poslední zprávě navrhl, aby se Turecko stalo součástí Europolu. Nezávisle na dalším vývoji otázky členství v unii také vyzval k liberalizaci vízové politiky mezi Bruselem a Ankarou. Londýn patří v Evropě k největším zastáncům tureckého členství v EU.

Za Turecko se v pondělí postavil ředitel Europolu, Brit Rob Wainwright, i šéf Národní agentury proti organizovaným zločinům, Steve Coats. „Protože Turecko není členem Europolu, je jakákoli spolupráce s evropskými orgány v trestních řízení komplikovaná,“ napsal Wainwright v dopise parlamentnímu shromáždění.

Europol jako cesta do EU

 Studie Europolu potvrdila, že turecké zločinecké organizace představují pro evropskou bezpečnost stále větší hrozbu. Angažují se v pašování afghánského heroinu, latinsko-amerického kokainu, ale i v obchodování s lidmi a v převaděčství. Ačkoli má Turecko s Europolem základní dohodu o spolupráci, její současná forma neumožňuje sdílení dat, jako například informace o podezřelých a obětech, poznamenává EU Observer.

Za Ankaru se postavil také zahraniční výbor House of Commons. „Důrazně žádáme, aby bylo Turecku umožněno plné členství v Europolu i v Evropském monitorovacím centru pro drogy a závislost, bez ohledu na rozsah jeho případné integrace v EU,“ uvedl výbor.

Liberalizace víz by pomohla Řecku

Kromě tureckého členství v Europolu se britští poslanci přiklonili také k částečné liberalizaci vízového režimu. Uvolnění víz má zmírnit imigrační zátěž na řecko-tureckém pomezí. Jak píše EU Observer, 12,5 km dlouhou hranici se každý den pokusí překročit 350 nelegálních imigrantů, nejčastěji ze Střední Asie, Pákistánu a Afghánistánu.

Cílem tureckých imigrantů je Velká Británie, Švédsko, či Německo, ale většina z nich stejně skončí v řeckých zajateckých táborech. Protože mezi Bruselem a Ankarou neexistuje dohoda o výměně imigrantů, nakonec jsou stejně propuštěni. Podpis výměnné dohody si Turecko podmínilo plánem bezvízového styku. Podle odhadu britské sněmovny by po přístupu Ankary hypoteticky v roce 2020 odešlo do EU 4,5 milionů Turků.


Přetištěno s laskavým souhlasem webu Euroskop.cz.

Původně publikováno pod názvem Britští poslanci chtějí Turecko v Europolu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv