… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

šejch Abú Chádir Džábari

šejch Abú Chádir Džábari

Muchtár (arabský starosta) Hebronu šejch Abú Chádir Džábari (Abu Hader Jaabari) v exkluzivním rozhovoru pro Arutz Sheva prohlásil, že Izrael udělal velkou chybu, když si vybral dialog s Organizací pro osvobození Palestiny namísto dialogu s místními kmenovými vůdci. Dodal, že mu chybí doba před uzavřením Dohod z Osla.

Rozhovor s Džábarim se konal v jeho domě za přítomnosti náměstka ministra pro rozvoj Negevu a Galileje Ajúba Kary (Ayoub Kara).

„Přál bych si, abychom zůstali v době před Oslem,“ řekl Džábari. „Situace byla mnohem lepší, přinejmenším ekonomicky. Dnes máme více než 40% nezaměstnanost. Většina továren je zavřená a roste šíření drog mezi lidmi. Lidé se nacházejí ve vakuu, hledají svoji cestu…“

„Jsme v podstatě konzervativní národ. Nyní neexistuje konzervatismus, ani nic jiného.“

Džábari, hovořící emocionálně a přesvědčivě, prohlásil, že neexistuje způsob, jak by mohl vzniknout „palestinský“ stát. Zaprvé, uvedl, islám zakazuje arabským vůdcům vzdát se jakékoliv části území, které je považováno za svaté. Proto jakýkoliv územní kompromis (s Izraelem) není z náboženského hlediska platný. Zadruhé, uvedl,“ Izrael je na tomto území přítomen, jsou zde všude kontrolní stanoviště a proto neexistuje způsob, jak vytvořit nezávislý arabský stát, protože pro jeho vznik není dostatek území.

Řešením není rozdělit území mezi Židy a Araby, ale vytvořit jediný stát, v němž budou mít Židé a Arabové stejná práva.

Co se týče židovské obavy, že by se Arabové mohli v takovém státě stát časem většinou, řekl: „Máte strach z demografie. Ale mám za to, že Arabové jdou demograficky dolů a Židé nahoru. Naše ženy začaly pracovat a jsou spokojené s jedním nebo dvěma dětmi.“

Ajúb Kara zmínil svůj nápad, podle nějž by Arabové měli v Izraeli plná práva, ale nemohli by volit do Knesetu. Šejch Džábari uvedl, že s takovým uspořádáním by dočasně souhlasil do doby, než by si Židé a Arabové začali důvěřovat.

Kara se snažil tvrdit, že Palestinci jsou ve skutečnosti Jordánci a nepotřebují další stát. Džábari souhlasil, že většina Jordánců jsou Palestinci a že řada Arabů v Judeji a Samaří je jordánskými občany. Nicméně dodal, že od chvíle, kdy Jordánsko v roce 1988 oznámilo, že se vzdává nároku na Judeji a Samaří, je již obtížné realizovat řešení „Jordánsko je Palestina.“ Možná lze realizovat nějaký druh konfederace s Jordánskem nebo Izraelem, uvedl, ale i to je po Oselském procesu obtížné, protože „každý chce být součástí vedení a pokud neexistuje stát, tak neexistuje ani vedení.“

V každém případě nezávislý Palestinský stát není řešení, uvedl šejch Džábari.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hevron Mukhtar Misses Pre-Oslo Days.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv