… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

lodě Izraelského námořnictva

lodě Izraelského námořnictva

Izraelské námořnictvo v pondělí rozmístilo dvě své válečné lodi v Rudém moři u hranice s Egyptem. Stalo se tak po varováních, že teroristé chystají další útok na jižní Izrael z egyptského území.

Také v pondělí náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil Beny Ganc (Benny Gantz) nařídil posílení jednotek v oblasti Jižního velení a zejména u izraelsko-egyptské hranice.

Posílení jednotek u izraelsko-egyptské hranice

K tomuto kroku dochází současně s izraelským souhlasem, aby Egypt rozmístil pro boj s teroristy dalších 1.500 vojáků v oblastech B a C na Sinajském poloostrově. Oblast A se nachází podél egyptsko-izraelské hranice. Podle mírové dohody mezi oběma státy smí mít Egypt na Sinaji jen omezené vojenské jednotky.

Jih Izraele, zejména podél hranice, je zaplněn vojenskými jednotkami, rozmístěnými způsobem, které jeden bezpečnostní zdroj označil jako „bezprecedentní.“

Na egyptské straně hranice nebyly zaznamenány žádné změny v bezpečnostních opatřeních, ale egyptské bezpečnostní zdroje uvádějí, že při příležitosti Eid al-Fidr, konce Ramadánu, se s ohledem na obavy ze zvýšení násilností čekají protiteroristické akce.

Izraelské obranné síly rozmístily s cílem mařit teroristické útoky v oblasti moderní technologická zařízení, včetně bezpilotních letounů. Zdroje z vojenské zpravodajské služby včera uvedly, že z Gazy do Egypta odešla přibližně 10členná teroristická jednotka, která se chce pokusit proniknout přes Sinaj do Izraele.

Bezpečnostní situace na jihu Izraele je zejména v posledních několika týdnech napjatá kvůli sérii teroristických útoků, které se v polovině srpna vyžádaly životy 8 Izraelců, a kvůli několikadennímu intenzivnímu raketovému a minovému ostřelování izraelských obcí teroristy z Gazy.

Íránská provokace

Velitel íránského námořnictva kontraadmirál Habibolláh Sajárí (Habibollah Sayyari) v rozhovoru pro íránskou státní tiskovou agenturu oznámil, že Islámská republika se chystá vyslat do oblasti Rudého moře a Adenského zálivu svoji 15. flotilu, sestávající s ponorky a několika válečných lodí. Tento provokativní krok nepochybně zvýší regionální napětí.

Sajárí prohlásil, že íránské námořnictvo chce být „aktivně přítomné na volném moři v souladu s pokyny Vůdce islámské revoluce ajatolláha Sajída Alího Chameneího (Seyyed Ali Khamenei) s cílem sloužit zájmům země.“

„Přítomnost íránské armády na volném moři bude tlumočit poselství míru a přátelství se všemi zeměmi,“ uvedl.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Deploying Warships in Red Sea – Iran Following Suit.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv