město Ariel
Izraelský ministr obrany Ehud Barak, který stojí v čele levého křídla vládní koalice, včera povolil výstavbu 277 nových bytů ve městě Ariel (אריאל) ve střední části Samaří (Šomron, שומרון).
Rozhodnutí je v souladu s izraelskou neoficiální politiku, že v případě vzniku Palestinského státu v jakékoliv podobě se Izrael vzdá většiny Judeje a Samaří (יהודה ושומרון), ale ponechá si Ariel a další velká židovská populační centra.
Město Ariel, které se rozkládá několik kilometrů východně od metropolitního Tel Avivu, je domovem více než 18.000 Židů a také rychle se rozvíjejícího Univerzitního centra Samaří v Arielu (המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון). Přibližně 100 z nových bytů se má stát domovem pro oběti vyhnání Židů z Guš Katif (Gush Katif, גוש קטיף) v Gaze v roce 2005.
Oznámení výstavby dalších 277 bytů pravděpodobně vyvolá kritiku ze strany Palestinské správy, Evropské unie a Obamovy vlády, kteří všichni požadují, aby Izrael směřoval k eliminaci jakékoliv židovské přítomnosti v Judeji a Samaří, stejně jako rozsáhlých částech Jeruzaléma, což má uspokojit požadavky předsedy palestinské autonomie Abbáse na přerod autonomie v nový arabský stát.
Minutý týden Izrael oznámil posun ve zdlouhavém úředním povolování výstavby 1.600 nových bytů pro Židy v jeruzalémské čtvrti Ramat Šlomo (Ramat Shlomo), na kterou si dělá nároky Palestinská správa. Ministryně zahraničí EU Catherine Ashton uvedla, že oznámení „ohrožuje životaschopnost odsouhlaseného dvoustátního řešení“ a „podkopává současné snahy o obnovení jednání.“
Někteří představitelé Palestinské správy nicméně v arabských médiích uvedli, že palestinská autonomie odmítá „dvoustátní řešení“ a chce sama zahrnout přibližně milion a půl Arabů, kteří mají izraelské občanství – a které také označuje za „Palestince“.
Trvalý pozorovatel Palestiny u OSN Rijád Mansúr (Riyad Mansour) a hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát (Saeb Erekat) nedávno napsali Organizaci spojených národů, že projekt v Ramat Šlomo, stejně jako projekt v Har Choma (Har Homa) v jižním Jeruzalémě, jsou „nelegální.“
Vláda USA akceptovala palestinský názor takřka ihned po skončení Šestidenní války v roce 1967, kdy Izrael osvobodil Judeu, Samaří a Gazy a zbytek Jeruzaléma.
Prezident Barack Hussein Obama od nástupu do úřadu před 2 roky označuje židovskou přítomnost v těchto oblastech – včetně Jeruzaléma – za „nelegitimní“ a židovské čtvrti ve východní, jižní a severní části Jeruzaléma označuje jako „osídlení.“
sc
Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Barak Puts Stamp on Expansion in City of Ariel in Samaria.