… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

„stanové městečko“ v Migronu

„stanové městečko“ v Migronu

Izraelský Nejvyšší soud předevčírem uložil vládě, aby nejpozději do března 2012 zničila židovskou obec Migron (מגרון), domov 47 rodin v severním Samaří.

Drsný rozsudek by v případě své realizace vedl k vyhnání a přesunu rodin, z nichž některé žijí v Migronu již více než desetiletí. Migron je trvalým cílem levicového hnutí Mír nyní (Šalom Achšav, Peace Now, שלום עכשיו), které tvrdí, že židovské domy se nacházejí na pozemcích palestinských Arabů.

Obec se bránila tím, že Jordánsko, které okupovalo Samaří v letech 1949 až 1967, oblast administrativně rozdělilo mezi arabské rodiny, z nichž některé se ani nikdy nedozvěděly, že jim byla nějaká půda dána. V mnoha případech není známo, kde by údajní vlastníci měli žít.

Přestože nikdy nebylo zaznamenáno, že by půda (původně před rokem 1949 evidovaná jako půda státní – pozn. překladatele) byla prodána, soud rozhodl ve prospěch levicové skupiny, která žalobu podala.

Smrtelné soudní rozhodnutí podržela jednání, která vedli obyvatelé obce s ministrem obrany Ehudem Barakem a při nichž se snažili dosáhnout dohody.

Tříčlenný senát pod vedením předsedkyně soudu Dorit Bejniš (Dorit Beinisch) vyloučil možnost kompromis, který měl podle očekávání zahrnovat i otázku tří domů, ohledně nichž soud nedávno rozhodl, že mají být zbourány, přestože Mír nyní, který řízení vyvolal, svoji žalobu stáhl, protože zjistil, že věc není řádně připravena a arabské vlastnictví domů nelze prokázat. Levicová organizace se namísto toho rozhodla vyčkat rozhodnutí, které se týká celého Migronu.

Soud v úterý uvedl, že „neexistuje žádný časový rozvrh“ realizace předchozích rozhodnutí soudu, že Migron má být zbořen a jeho obyvatelé vyhnáni a odsunuti.

Senát sdělil, že neexistuje prakticky žádná šance na realizaci protinávrhu na přesun obce, a rozhodl: „Neexistuje žádný důvod, aby nadále pokračovala současná nelegální situace existence této ‘osady‘”.

Soud dále prohlásil, že Migron je „jedním z nejvýjimečnějších případů vzniku ilegálních osad, s nimiž se soud setkal.“

„Jsme rozděleni v otázce uložení povinnosti vládě ‘evakuovat’ Migron a nemáme jinou možnost, než obyvatelům Migronu sdělit, že musí souhlasit s přesídlením nebo budou považováni za porušovatele zákona.“

Vláda obyvatelům nabídla zřízení vlastní čtvrti u jiné existující obce. Vybudování takové čtvrti by trvalo roky a obyvatelé nabídku nepřijali, protože nechtěli vytvořit precedens souhlasu s opuštěním existujících obcí a protože cítili, že spor je nespravedlivý, neboť se v Migronu usídlili s vládní pomocí.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku High Court Issues ‘Death Sentence’ to Migron.

6 reakcí na Izraelský Nejvyšší soud nařídil zničení obce Migron

 • gugi napsal:

  Což neexistuje institutut „vydržení půdy“ po určité době, je-li užívána v dobré víře a „vlastník“ o ni ani nejeví zájem ?

  Na druhou stranu: tomuhle se říká vláda zákona > vše musí být postaveno na zákonnosti, aby nám nemohl někdo vyčítat nějaké protiprávnosti…

  • Tomáš Kolský napsal:

   Institut vydržení v Izraeli neexistuje, protože odporuje židovskému pojetí vlastnického práva. Není prostě slušné někomu vydržet pole.

   Nicméně, spor se točí kolem toho, čí ta půda skutečně je. Jak je všeobecně známo, žalobu nepodal žádný vlastník půdy, ale ono opěvované a všemi milované marxistické hnutí Mír hned (a zítra už nět).

   Když se potom během jednání toto hnutí dopídilo, že část půdy byla řádně odkoupena, ráčilo hnutí (skutečný aktér tedy asi zůstane utajen) napráskat dřívější arabské vlastníky Arabům, čímž ohrozilo jejich život. Mezi Araby totiž platí nepsaný zákon, že když někdo prodá Židům půdu, je synem smrti. No a tak milým bývalým vlastníkům nezbylo, než prodej se vší vehemencí popřít, jako by se nikdy nekonal, a připojit se k žalobě Mír hned.

   Protože Nejvyšší soud obsazovaly levicové vlády, většina soudců jsou levičáci (v daném případě byly v senátu dvě levičačky a jeden Arab), a tak holt rozhodli tak, že osadníkům a jejich důkazům nevěří, zatímco důkazům hnutí Mír hned (a zítra už nět), věří absolutně.

   Odtud tedy pochází to, že vláda má jiný názor na vlastnictví půdy, než hnutí Mír hned a Nejvyšší soud.

   Ale nic není ztraceno. Pokud v hojném počtu obsadíme park před Knesetem a budeme tam dostatečně dlouho bubnovat, určitě se poslanci zamyslí nad nezanedbatelnou bytovou tísní obyvatel Migronu a nechají ho stát. A pokud ne, pak jsme, promiňte mi ten výraz, blbci.

 • Scooolie napsal:

  Určitě existuje. Ale v tomto případě by s největší pravděpodobností využít nešel. Na základě čeho by židovským obyvatelům Migronu vznikla dobrá víra, že jsou vlastníky oné půdy?

  Ale je pěkné, že na tom (viz Váš odstavec druhý) dokážete nalézt také něco pozitivního 😉

  • gugi napsal:

   Vycházím z premisy, zmíněné na konci článku, že „se v Migronu usídlili s vládní pomocí“ a z informace, že „arabské vlastnictví domů nelze prokázat“. Eo ipso měli důvodně zato, že s půdou je vše beseder. Čili byli bona fide.
   Ale současně předpokládám, že Beinischová je sakra lepší právník než já. 🙂

   • Hana Mayer napsal:

    Obávám se, že v tomto případě to není o schopnostech právníka, ale o politických postojích. Viz soudkyně Pokača a její „péče“ o zatčené v souvislosti s vyklizením židovských osad v Gaze.

    • Scooolie napsal:

     Mám stejný názor. Podle mého skromného soudu prostě Nejvyšší soud má určitý pohled na svět a z něj vyplývá veškeré jeho rozhodování. Na druhou stranu není dobré opomíjet alibismus vlády – kdyby ta jasně (třeba i v průběhu soudního řízení) sdělila, že dala souhlas a že půdu považuje za státní (a také to doložila údaji z Iz. pozemkového úřadu), pak by se i soud choval jinak. Ale vlády (současná i předchozí) od toho daly ruce pryč.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv