… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

kouření

kouření

Izraelská studie zjistila, že mezi lidmi s bipolární afektivní poruchou (BAP, dříve maniodepresivní psychóza, v mezinárodní klasifikaci nemocí – F31) je větší podíl kuřáků, než je jejich podíl mezi všemi obyvateli Izraele.

Výzkum provedený Dr. Anatolijem Krejninem (Anatoly Kreinin) z Centra duševního zdraví v Tirat Karmel (Tirat Carmel) také zjistil, že jednotlivci, trpící BAP mají sklon k větší konzumaci alkoholu a drog.

Dr. Krejnin studii provedl společně s Dr. Dmitrijem Novickým (Dimitri Novitski) z téhož centra v Tirat Karmel, Dr. Davidem Rabinovicem (Dr. David Rabinowitz) z haifské Rambamovy nemocnice, profesorem Avim Weizmanem z Nemocnice Geha a Dr. Alexem Grinshpoonem z Centra duševního zdraví v Šaar Menaše (Sha’ar Menashe). Výsledky studie byly publikovány v červnovém čísle Journal of Comprehensive Psychiatry.

Association between tobacco smoking and bipolar affective disorder: clinical, epidemiological, cross-sectional, retrospective study in outpatients – článek na webu Journal of Comprehensive Psychiatry (anglicky)

102 pacientů s bipolární afektivní poruchou bylo vyšetřeno a rozděleno do skupin kuřáků a nekuřáků, přičemž kuřáci byli ještě rozčleněni na mírné (do 20 cigaret denně) a silné. Zkoumán byl také jejich věk v době vzniku nemoci, počet propuknutí, intenzitu jejich psychotických symptomů, užití léčiv a také socioekonomické údaje zkoumaných.

Ukázalo se, že 53,9 % pacientů kouřilo v míře 2,36krát vyšší, než je průměrná míra kouření v celé populaci, a 70,9 % z nich začalo kouřit před onemocněním. Nejsilnější kuřáci mezi těmito pacienty byly ve věku pod 30 let věku. Studie tak zjistila spojitost mezi kouřením, konzumací alkoholu a užíváním drog.

Dr. Krejnin uvedl, že důsledkem těchto zjištění je nutnost, zajistit kuřákům, u nichž propukla nejprve BAP, pomoc, aby se u nich v budoucnu zabránilo vzniku závislost na alkoholu a drogách. Dodal, že v rámci rehabilitačních programů se musí těmto pacientům věnovat profesionální odborníci na léčbu závislostí.

Dr. Anatolij Krejnin sdělil, že ze všech obyvatel Izraele trpní maniodepresivní psychózou přibližně 1 % (okolo 75.000 lidí). Dodal, že pokud tito nemocní při léčbě spolupracují, mohou žít ve společnosti normální život a dosáhnout mnohého. Pokud ale nespolupracují, protože jejich závislosti výrazně snižují jejich schopnost při léčbě spolupracovat, pak lze očekávat negativní průběh nemoci.

 mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israeli Research Links Depression with Smoking.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv