… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

lékaři (ilustrační obrázek)

lékaři (ilustrační obrázek)

Přímý rozhovor s pacientem a tělesné vyšetření jsou často pro nemocniční lékaře užitečnější, než moderní skenování. Vyplývá to z výzkumu izraelského lékařského týmu z Kaplanova léčebného centra (מרכז רפואי קפלן) v Rechovotu (Rehovot), jižně od Tel Avivu.

Výzkum, zveřejněný v časopise Archives of Internal Medicine, zjistil, že podle lékařů CT vyšetření a ultrazvuky na pohotovostech jsou nejen dražší, ale pomohly při diagnóze jen jedné třetiny zkoumaných případů.

Utility of Clinical Examination in the Diagnosis of Emergency Department Patients Admitted to the Department of Medicine of an Academic Hospital – původní článek na webu Archives of Internal Medicine (anglicky)

Výzkumný tým také uvádí, že ozáření z CT vyšetření, jehož míru lékaři často bagatelizují jako minimální, může zvýšit riziko rakoviny.

„Základní klinické dovednosti zůstávají mocným nástrojem, postačujícím ve většině případů k přesné diagnóze,“ napsal výzkumník Ami Schattner a jeho tým. Výzkumníci strávili dva měsíce sledováním 442 pacientů, kteří byli ošetřováni na pohotovosti a později přijati do nemocnice.

Každý z pacientů byl samostatně vyšetřen dvěma lékaři, stálým a zkušeným lékařem, který s pacienty hovořil o jejich léčbě v minulosti. Oba měli také úplný přístup k výsledkům vyšetření na pohotovosti.

Po porovnání konečných diagnóz s prvotními zjištěními lékařů výzkumníci zjistili, že osobně stanovené diagnózy byly přesné ve více než 80 % případů.

„Lékaři se mohou při rozhodování o pacientech více spoléhat na své klinické schopnosti,“ uzavírá studie.

Lékaři výzkumníkům sdělili, že v případech, kdy pacienti podstoupili CT vyšetření, výsledky byly při určení konečné diagnózy užitečné v jedné třetině případů, zatímco všeobecné tělesné vyšetření a porozumění pacientově léčebné minulosti byly nejdůležitější přibližně v 60 % případů.

Agentura Reuters při informování o výsledku výzkumu citovala kardiologa Univesity of Toronto Dr. Matthew Sibbalda: „Léčebný proces je stále osobní komunikací mezi pacientem a lékařem…. Přestože se chceme spoléhat na technologie, není to technologie, kdo nám pomáhá určit diagnózu.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israeli Research: Old-Fashioned MD Exams Better than Hi-Tech.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv