… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jordánské hášimovské království v listopadu vyhlásí vítěze soutěže o výstavbu prvního jaderného reaktoru v zemi. Oznámil to jordánský ministr energie a minerálních zdrojů Chálid Tukan (Khaled Toukan) Tím se mohou otevřít dveře k širokému přístupu k jaderné energii a technologii v celé oblasti Perského zálivu.

Původně se očekávalo, že jméno společnosti, která bude vybrána ke stavbě jaderné elektrárny v Madždal (Majdal) poblíž města Mafraq asi 40 kilometrů severovýchodně od hlavního města Ammánu, bude známo v prosinci.

Jordánská komise pro atomovou energii se nyní zabývá nabídkami tří společností, které se dostaly do užšího výběru.

Výstavbu 1.000 megawattového reaktoru třetí generace do konce desetiletí nabízejí AECL z Kanady, Atomstrojexport z Ruska a francouzsko-japonské konsorcium společností AREVA a Mitsubishi Heavy Industries.

Představitelé v Ammánu považují jadernou energii za cestu ke snížení nutnosti dovozu energie, který v roce 2010 stál zemi jednu pětinu jejího hrubého domácího produktu.

Jordánsko stejně jako Izrael zakouší v současnosti přerušení dodávek zemního plynu a zvýšení cen kvůli opakovaným útokům na plynovod na Sinaji, odkud z Egypta do království proudí většina zemního plynu.

Představitelé mezi výhodami, které přináší jaderná energetika, zdůrazňují stabilní dlouhodobé ceny elektřiny a možnost využití rozsáhlých zásob uranu – odhadem více než 10.000 tun – které Jordánsko má.

Jordánsko v září zahájí integraci do nyní šestičlenné Rady pro spolupráci arabských zemí Zálivu, která chce vytvořit diplomatickou a vojenskou konfederaci, což někteří analytici považují za první krok ke vzniku arabské supervelmoci.

Jordánsko bude v budoucnu takřka jistě své jaderné znalosti sdílet se svými partnery v Radě, kteří poté, až bude dokončena jordánská integrace a konfederační projekt, budou sdílet hranice s Izraelem.

Jordánsko je signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a zavázalo se při civilním využití jaderné energie plně se spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Budoucí partner Jordánska v Radě – Saúdská Arábie – nicméně prohlásila, že pokud Írán získá jaderné zbraně, bude o ně usilovat také.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jordan Going Nuclear.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv