… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

pětinásobný palestinskoarabský vrah Marván Barghútí

pětinásobný palestinskoarabský vrah Marván Barghútí

Arciteroristovi Marvánu Barghútímu (Marwan Barghouti, مروان البرغوثي), který si v izraelské věznici odpykává pětinásobný trest doživotního vězení za své zapojení do smrtících teroristických útoků proti Izraelcům, bylo včera oznámeno, že bude neupřesněnou dobu přesunut na samotku. Oznámila to palestinskoarabská tisková agentura WAFA.

Issa Qaraqi, ministr vězeňských záležitostí Palestinské správy, v rozhovoru pro agenturu uvedl, že rozhodnutí bylo vydáno na žádost vysoce postavených izraelských představitelů v souvislosti s „Marvánovými posledními prohlášeními.“

„Marvánovými posledními prohlášeními“ se má na mysli nedávný Barghútího dopis z vězení, v němž vyzval k pochodu „milionů“ palestinských Arabů v září na podporu snahy Palestinské správy dosáhnout jednostranného uznání státnosti na půdě OSN.

Barghútí minulý týden varoval, že plánované vetování této snahy Spojenými státy americkými v Radě bezpečnosti OSN nevyvolá jen nepokoje na území Palestinské správy, ale také masové protesty jinde v arabském světě, což povede ke konci role USA v regionu.

Není to poprvé, kdy je Barghútí umístěn na samotku. Minulý měsíc byl na samotce dva týdny poté, kdy při rutinní prohlídce Izraelská vězeňská služba nalezla v jeho cele mobilní telefon.

Marván Barghútí byl 20. května 2004 uznán vinným z vraždy 5 lidí – včetně odsouhlasení a organizování útoku na Trh plodů moře v Tel Avivu, při němž zahynuli 3 Izraelci – a za pokus vraždy. 6. června 2004 mu byl uložen trest pětinásobného doživotí a dále 40 let odnětí svobody. Je členem Ústředního výboru hnutí Fatáh. Tento vzdělaný mnohonásobný vrah je zdrojem fascinace části izraelské levice, jejíž někteří představitelé jako například Amoz Oz, Chajm Oron nebo Ron Pundak, jej i navštěvují ve vězení.

 Přestože je ve vězení, zůstává Barghútí i nadále významnou politickou osobností Palestinské správy a jeho jméno bylo zmiňováno jako jméno uchazeče o post předsedy nebo premiéra Palestinské správy.

Qaraqi agentuře WAFA sdělil, že považuje rozhodnutí o opětovném umístění Bargútího na samotku za nelegální a nebezpečné a varoval, že to může vést k eskalaci protestů ve věznicích.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Barghouti to be Placed in Solitary Confinement Indefinitely.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv