… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Palestinská správa předloží Organizaci spojených národů žádost o přijetí za člena a tím o uznání své státnosti 20. září 2011. Sdělil to předevčírem agentuře AFP ministr zahraničí palestinskoarabské autonomie Rijád Al-Malki (Riyad Al-Malki).

„Palestinský prezident Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) osobně předloží žádost generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi (Ban Ki-moon) při zahájení šedesátéhošestého zasedání,“ uvedl Malki.

Abbás „bude trvat na této historické iniciativě a Pan Ki-mun žádost předloží Radě bezpečnosti,“ dodal.

Malki uvedl, že představitelé Palestinské správy zvolili září, protože v tu dobu bude Radě bezpečnosti předsedat Libanon, který bude mít silnou pozici k prosazování návrhu.

„Libanon bude v září předsedat Radě bezpečnosti a to nám pomůže, protože předseda rady má zvláštní pravomoci, což je zásadní,“ řekl.

Žádost má být předložena navzdory silným pochybnostem o připravenosti palestinské autonomie na státnost kvůli finanční nesolventnosti, korupci, neschopnosti vytvořit vládu národní jednoty a obavám ze začlenění teroristické organizace Hamas (Hnutí islámského odporu) do takové vlády.

Rutinní debata Rady bezpečnosti o Blízkém východě minulý měsíc se stala pro Izrael a Palestinskou správu generálkou na zářijovou debatu ve Valném shromáždění, kde bude palestinská autonomie usilovat o uznání ze strany OSN.

Pozorovatel Palestinské správy Rijád Mansúr (Riyad Mansour) vyzval OSN, aby uznala Palestinský stát. „Je čas ukončit okupaci,“ prohlásil.

Izraelský velvyslanec u OSN Ron Prosor varoval, že rozhodnutí Palestinské správy vyhnout se mírovým jednáním s Izraelem a namísto toho usilovat o uznání státu v OSN povede jen ke frustraci a násilí. Označil krok za „falešnou modlu.“

Izraelská vláda uvedla, že jednostranné kroky Palestinské správy se setkají ze strany Izraele s diplomatickým „okem za oko.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku PA Statehood Bid Set for September 20.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv