… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Saíb Irikát

Saíb Irikát

Palestinská správa včera odsoudila izraelské rozhodnutí stavět nové byty v Jeruzalémě a obvinila izraelskou vládu, že se snaží vytvářet novou „realitu“, oznámila to palestinskoarabská tisková agentura Maan.

Izraelský ministr vnitra Eli Jišaj (Eli Yishai) ze strany Šas včera schválil výstavbu 1.600 bytových jednotek v jeruzalémské charedi-zbožné čtvrti Ramat Šlomo (Ramat Shlomo). Bylo také oznámeno, že ministerstvo vnitra pracuje na přípravě dvou dalších projektů, a to výstavby 2.000 bytů v Givat Hamatos a 625 bytů v Pisgat Zeev.

Mluvčí předsedy Palestinské správy Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas) Nábil Abú Rudajne (Nabil Abu Rudaineh) uvedl, že rozhodnutí je pokusem izraelské vlády vytvořit novou realitu před zářijovým hlasováním OSN o uznání Palestinského státu v hranicích příměří z roku 1949.

Pozorovatelé nicméně upozorňují, že včerejší schválení 1.600 bytových jednotek – a případné schválení dalších 2.700 příští týden – neznamená, že se tyto byty zázračně objeví během měsíce, a tedy tento souhlas nemá žádný vliv na hlasování v OSN.

Abbásova organizace Fatáh obvinila Izrael, že se schválením výstavby nových bytů v hlavním městě dopouští „nové agrese“.

„Odmítáme politiku izraelské okupační vlády řešit její sociální a ekonomické problémy na úkor Palestinců a jejich okupovaných území,“ uvádí se v prohlášení Fatáhu. „Jsme odhodláni bránit práva našeho lidu a bránit okupačním osadnickým projektům právní cestou.“

Gaza, Judea, Samaří a tzv. „Východní Jeruzalém“ jsou technicky vzato podle mezinárodního práva „sporná území“, která byla od roku 1948, kdy zanikl britský mandát, až do roku 1967 ilegálně okupována Jordánskem. Na těchto územích, která Izrael získal v obranné Šestidenní válce nikdy neexistoval žádný „Palestinský stát“, který by Izrael mohl okupovat.

Hlavní vyjednavač Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát (Saeb Erekat) stavební projekty odsoudil jako „válečný zločin“ a vyzval prezidenta USA Baracka Husseina Obamu, aby změnil svůj odmítavý postoj vůči snaze Palestinské správy o uznání státnosti na půdě OSN. „Odsuzujeme tuto akci, která je podle Ženevských konvencí z roku 1949 považována za válečný zločin,“ prohlásil Irikát.

Izraelská výstavba by mohla být za porušení Ženevských konvencí považována jen tehdy, pokud by území, na která si Palestinská správa činí nárok, byla „okupovanými územími“ a ne „spornými územími“, jak je označují právní experti.

„Jediný způsob, jak zachovat možnost dvoustátního řešení – Palestiny a Izraele – je prostřednictvím OSN a toho, že Palestina bude přijata jako člen v hranicích z roku 1967,“ uvedl Irikát. „Poté se politika výstavby osídlení a diktování nám stanou neplatnými a bezvýznamnými.“

Irikát také kritizoval USA a další země za to, že vyvíjejí tlak na Palestinskou správu, aby se vzdala svého plánu na uznání státnosti v OSN. „Nátlak je zcela nepřijatelný a vrhne region do cyklu násilí, extrémismu, anarchie a krveprolití,“ varoval.

K tomu, aby Valné shromáždění mohlo přijmout nový stát za člena OSN je nutný návrh Rady bezpečnosti. USA, které jsou jedním ze stálých členů Rady a mají právo veta, slíbily, že v září snahu Palestinské správy o státnost zastaví.

Izrael opakuje, že Jeruzalém – který sjednotil při Šestidenní válce v roce 1967 – již nebude nikdy rozdělen.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku PA Bemoans Jerusalem Construction.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv