… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Netanjahuova vláda potvrdila, že přijme obnovení jednání s předsedou Palestinské správy Mahmúdem Abbásem (Mahmoud Abbas), založené na hranicích příměří z let 1949 až 1967, pokud Palestinská správa ukončí svoji iniciativu a nepokusí se v OSN dosáhnout uznání státnosti.

Premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) v květnu při setkání v Bílém domě sdělil prezidentu USA Baracku Husseinu Obamovi, že návrat do hranic příměří z roku 1949, které platily do Šestidenní války v roce 1967, by Izraeli vnutil „nehajitelné hranice.“

Prezident poté vysvětlil, že v rámci rozhovorů „založených na hranicích z roku 1967“ existuje prostor pro jednání o tom, jaké území zůstane pod izraelskou svrchovaností.

Izraelský premiér nyní Obamovi zjevně ustupuje a je ochoten se sejít s Abbásem za podmínky, že Palestinská správa stáhne svůj plán jít požádat o uznání státnosti OSN. Žádost již byla předložena Ligou arabských států, ale v rámci Palestinské správy existuje hluboký rozpor v tom, zda zvolená taktika nějak uspíší vznik nového arabského státu nebo palestinským Arabům zbudou jen prázdné ruce.

„Mírový proces“ je mrtvý dva roky, ne-li déle. Snaha jej vzkřísit je v zájmu USA, které utrpěly značnou ztrátu vlivu v arabském světě kvůli neschopnosti prezidenta Obamy přinést po jeho „projevu k muslimům“ před 2 roky v Káhiře reálné výsledky.

Oficiální jednání Organizace spojených národů o uznání Palestinské správy jako nezávislé země by „mírový proces“ změnilo jen na pasáž v historických knihách.

„Během posledních několika týdnů je zde pokračující snaha o obnovení mírového procesu, které by vedlo k návratu k přímým jednáním mezi Izraelci a Palestinci,“ sdělil vládní představitel agentuře AFP. „Očekává se, že pokud tento proces uspěje, Palestinci stáhnou svůj návrh jednostranného kroku v OSN.“

Dodal, že prohlášení prezidenta Obamy o starých hranicích Izraele nejsou tesána do kamene a „je to druh jazyka, s nímž dokážeme žít.“

USA naznačily, aniž by se však k tomu jednoznačně zavázaly, že uplatní právo veta v Radě bezpečnosti OSN, jejíž doporučení uznání nového státu je nezbytné k tomu, aby o jeho přijetí mohlo hlasovat Valné shromáždění. Palestinská správa by pak mohla získat jen nezávaznou rezoluci, která by uznávala arabské politické a územní nároky na celou Judeu, Samaří a východní, severní a jižní Jeruzalém, pravidelně hlavními médii označované jako „Východní Jeruzalém.“

Změna postoje izraelské vlády, potvrzená v zahraničních médiích nejmenovaným představitelem, účinně nutí Abbáse udělat další tah v dlouhé a vyčerpávající diplomatické šachové partii.

Abbás na poslední Netanjahuův návrh na obnovení jednání neodpověděl. V minulosti prohlašoval, že bude ochoten „jednat“ s Izraelem až poté, kdy židovský stát přijme všechny požadavky Palestinské správy, které nemohou být předmětem jednání.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Netanyahu Concedes to Obama – if Abbas Drops UN Ploy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv