… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Dovolujeme si upozornit na článek Hany Mayerové Izrael: Komu slouží protesty mládeže proti vysokým nájmům?, otištěný na zpravodajském webu Česká pozice. Redaktorka eretz.cz se v něm zamýšlí nad tím, kdo stojí za současnými masovými protesty izraelské mládeže proti cenám bytů, kdo vlastně protestuje a komu toto rozdmýchávání napětí ve společnosti k užitku.

8 reakcí na Revoluce v Izraeli?

 • Refael napsal:

  Osobne podporuji tyto protesty!
  Myslim,ze situace bydleni nejen ohledne najemneho jsou zanedbavany levicovymi(ktere se zastituji socialni politikou) i pravicovymi vladami.Vsichni dlouhou dobu o techto problemech vedi,mluvi,ale nic ve skutecnosti se nedela.To se tyka vsech obcanu bez rozdilu polit.smysleni.Pokud napr.novy pristehovalec nema uz delsi cas
  (z doby,kdy byli snazsi podminky) nikoho z rodiny v Izraeli ci neni movity uz ze zeme puvodu a i kdyz pracuje,ma velice tezke postaveni poridit si i maly byt.Ceny jsou v poslednich letech i v mensich mestech astronomicke.Pokazde,kdyz je poptavka vetsi nez nabidka.
  Pronajimatele to vedi a tak natahuji ceny neumerne vysoko.
  Jsou napr.zname ctvrti v Jeruzaleme,ktere jsou bez svatku Pesach,Savu’ot a Sukot prazdne.Jednoduse jsou zkoupene temi(z Francie,USA,Anglie,Kanady),ktere je az na tyto uvedene putovni svatky+maxim.dovolenou neuzivaji.Mlade zacinajici rodiny nejenom ze nedosahnou na ceny,ale i ty,ktere by dosahli,nemaji moznost pronajmout.Proste volne byty napr.v Jeruzaleme nejsou.Myslim,ze podobna situace je i v Tel Avivu,Modi’inu atd..
  Pokud jsou tyto protesty nekterymi politicky zneuzivane,to je jiny problem.Ale to neznamena,ze se nema s tim nic delat a obcane maji byt laxni.
  Tot muj maly nazor.

 • Scooolie napsal:

  Asi se shodneme, že s bydlením je to v Izraeli dnes hodně složité. Jak ale správně uvádíte, na vině jsou především pronajímatelé, kteří ceny zejména v Jeruzalémě a Tel Avivu šroubují jak to jen jde vysoko.
  Jsou tu tedy 3 cesty řešení krize, které by bylo dobré realizovat současně:
  1) uvalit vysokou daň z vlastnictví bytu, který není trvale využíván k bydlení – což donutí majitele bytů tyto byty nabídnout všechny k pronájmu a ne je držet větší část roku prázdné
  2) zamyslet se nad tím, zda všichni Izraelci mají „právo“ bydlet v Jeruzalémě nebo Tel Avivu a jestli není řešením začít tyto aglomerace ignorovat a sehnat si bydlení jinde – což opět sníží poptávku a tedy i ceny i v Jeru a TA
  3) stavět byty – ale opět je zde otázka, kde je stavět. Zda na drahých pozemcích v Jeru a TA anebo na nepoměrně levnější státní půdě jinde…
  Jinak ovšem souhlasím s tím, že je to téma závažné, i když nyní se na něm přiživují různé radikální protivládní aktivisté.

 • Dan napsal:

  Na malém placu málo místa. A z „jinde“ se dojíždí velmi dlouho, zácpy na dálnicích u TA a JerS jsou pro návštěvníka neuvěřitelné. Do bytové politiky politiků nevidím. Levice se samozřejmě tématu chytí, ale neomarxisté tohle tema nvytvořili.

 • Scooolie napsal:

  Obávám se, že každému soudnému člověk musí být jasné, že levice má v úmyslu problém bydlení jen a jen příšerně zhoršit. Není dnes v Izraeli dost dostupných bytů? Tak ještě méně by jich bylo, pokud by byl realizován levicový plán na vyhnání židovských obyvatel Judeje a Samaří! Naopak řešením je osidlování Ješi – a samozřejmě stavění dalších dopravních spojů.

 • Tomáš Kolský napsal:

  Jednoduchá rada: Bydlete v Samaří, do Tel Avivu to je dvacet minut a ceny jsou poněkud přijatelnější.
  A pokud chcete zvednout daně z nemovitostí, napište si to do svého programu, ale zatím nic takového na transparentech nevidím.

 • Scooolie napsal:

  Zvednutí daní jsem navrhoval jako jednu z možností, ovšem mělo se týkat jen majetkové daně z vlastnictví obytné nemovitosti, která by významnou část daňového roku nebyl využívána k bydlení – ať už majitele, jeho rodiny nebo nájemců. Pokud je někdo tak bohatý, že si může dovolit tuto daň platit, pak ať si onen luxus vlastnit spekulativně obytnou nemovitost dopřeje. Jinak ať tuto nemovitost nabídne k pronájmu – což by mohlo částečně (a skutečně jen částečně) řešit problém nedostatku bydlení v TA a Jeruzalémě.

  Bydlení v Samaří je samozřejmě rozumné řešení.

 • gugi napsal:

  OMG – to mně tak tahá za uši, když se říká „Samaří“ – proč neříkáte יהודה ושומרון Jehuda ve Šomron ? 😉

 • Scooolie napsal:

  Anžto píšeme česky. Judea a Samaří lze případně alternovat Judskem a Samařskem, ale používáním Jehuda ve Šomron bychom stvořili jen podivný česko-hebrejský hybrid. To bychom pak museli psát i Jerušalajim, Cfat, Bejt Lechem, Micrajm, Jisrael a Filištínští 😉

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv